Wady i zalety indywidualnego i gotowego projektu domu

Planujesz kupić działkę budowlaną, na której wybudujesz dom według własnego projektu? A może lepiej zdecydować się na już gotowy projekt? Jakie są zalety i wady takich rozwiązań? Podpowiadamy.

Główne różnice między gotowym projektem a własnym pomysłem

Gotowy projekt domu, który można obejrzeć w katalogu wydaje się być czymś namacalnym. W przypadku projektu, który zakiełkował w Twojej głowie, a nie jest jeszcze przeniesiony na papier, takie wizualne wrażenie jest bardziej rozmyte. Gotowy projekt już jest i już niewiele można w nim zmieniać, co daje poczucie jakbyś był krok do przodu. W przypadku projektu własnego takie poczucie znowu raz jest, raz go nie ma. Aby zrobić krok do przodu, należy projekt rozrysować(najlepiej przy udziale osób kompetentnych), zaznaczając najdrobniejsze szczegóły i analizując wszystkie rozwiązania. To bardzo czasochłonne zajęcie, podczas którego przydadzą się z pewnością duże arkusze papieru, kalkulator, markery budowlane i wiele innych akcesoriów.

Zalety projektu z katalogu

Gotowy projekt jest zwykle tańszy od projektu, który jest naszą inwencją twórczą. Wiąże się to z ograniczeniem kosztów konsultacji, ewentualnych pomyłek, które mogą się pojawić w trakcie całego procesu wielokrotnie. Gotowy projekt da Ci też poczucie panowania nad finansami, które są od początku jasne i jawne. W przypadku projektu własnego nastaw się na kilka niespodzianek. W przypadku domu z katalogu masz poczucie, że spora część prac odbywa się bez Twojego udziału. Zyskujesz więc czas i minimalizujesz stres związany z organizacją całego przedsięwzięcia. Ilość dostępnych projektów(znajdziesz je w przeróżnych książkach i katalogach) jest tak obszerna, że bez wątpienia znajdziesz dla siebie wymarzony dom. Jest też duża szansa, że projekt, który wybrałeś został już wcześniej zrealizowany i możesz go zobaczyć na własne oczy. Wystarczy w tym celu zadzwonić do danej pracowni i spytać o adres takiej nieruchomości. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność pójścia na wiele kompromisów.

Zalety projektu indywidualnego

W przypadku, gdy decydujesz się na samodzielny projekt masz większą swobodę w poszukiwaniu ekipy budowlanej i architekta. Jeśli więc masz zaprzyjaźnionych lub polecanych przez zaufane osoby fachowców to świetna okazja, by wykorzystać ich umiejętności. To we współpracy z tą ekipą ustalisz każdy szczegół dotyczący Twojego projektu – optymalnie dopasujesz dom do działki, uwzględniając charakter podłoża i dopasowując się do okolicznych budynków. To architekt podpowie Ci ewentualne rozwiązania w sytuacji, gdy Twoje pomysły z jakichś powodów nie będą mogły być zrealizowane. Kierownik budowy będzie miał za zadanie przedstawić Ci kilka opcji w kwestii doboru materiałów czy dostępnych technologii. Największą zaletą projektu indywidualnego jest przede wszystkim to, że realizujesz swoje marzenia przy minimalnej lub żadnej ilości kompromisów. Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim wyższa cena i dłuższy termin realizacji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *