W roli głównej – obróbki blacharskie

Dobrze wykonany dach to nie tylko prawdziwa ozdoba domu. Jest również jego ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem czy śniegiem. Aby skutecznie osłaniał mieszkańców, musi być odpowiednio zabezpieczony. To zadanie dla obróbek blacharskich.

Ważna rola do odegrania

Trudno zaprzeczyć, iż właściwe wykończenie dachu wpływa na trwałość całego budynku. Wszelkie nieszczelności prowadzą do przeciekania, gromadzenia się wilgoci, a w konsekwencji do korozji i zniszczenia konstrukcji. Obróbki blacharskie mają więc do spełnienia istotną rolę.

Te często drobne elementy wykończeniowe montuje się w miejscach, w których kończą się główne pokrycia dachowe. Jest to więc krawędź szczytowa, dolna oraz miejsca połączeń pomiędzy połaciami. Te rejony wymagają uzupełnienia i uszczelnienia.

Zabezpieczenia wymagają również okolice, w których występują dodatkowe elementy konstrukcyjne, takie np. jak kominy, włazy czy okna dachowe. Tam również może dochodzić do przenikania wody pod pokrycie.

W roli głównej występują…

Do najważniejszych typów obróbek blacharskich należą gąsior, kosz dachowy i wiatrownica. To one pełnią główną rolę w uszczelnianiu pokrycia dachowego.

Gąsior to element montowany na samym szczycie dachu, służący do zamknięcia kalenicy, czyli miejsca, gdzie stykają się górne krawędzie połaci. Przy bardziej złożonych kształtach dachu, w miejscach połączenia poszczególnych fragmentów połaci, montowany jest kosz dachowy. Ze względu na swoje położenie obszary te narażone są na duże obciążenia, ponieważ gromadzą się w nich znaczne ilości deszczu lub zalegającego śniegu. Z kolei wiatrownica to element wykończenia, który ma za zadanie ochronę bocznych krawędzi dachu. Są to rejony wystawione na podmuchy wiatru oraz podwiewanie pod pokrycie deszczu lub śniegu.

Role drugoplanowe, ale równie ważne

Obróbki blacharskie to także elementy służące do odprowadzania wody z dachu wprost do rynien, zapory przeciwśniegowe zapobiegające niekontrolowanemu zsuwaniu się śniegu czy obróbki przyścienne, elementy uszczelniające np. rejon wokół komina lub okien dachowych, montowane na styku różnych materiałów.
Warto pamiętać, iż im bardziej skomplikowana jest konstrukcja dachu, tym więcej różnego typu wykończeń i zabezpieczeń będzie on wymagał.

O czym zawsze należy pamiętać

Pamiętać trzeba, iż właściwą ochronę dadzą obróbki blacharskie wykonane staranie, z użyciem dobrych materiałów. Ważne jest również, aby były zamontowane w sposób prawidłowy i fachowy. Tylko wtedy zapewnimy sobie gwarancję, iż zastosowana ochrona będzie na długo nie tylko skuteczna, ale również estetyczna.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *