Urządzamy pokój dziecięcy – praktyczne porady

Rosnące dziecko powinno mieć swój własny kąt, w którym może czuć się swobodnie i mieć nieco prywatności. Zamknięte drzwi nie są tak ważne dla przedszkolaka, jak dla nastolatka, jednakże i dla malucha własny pokój to jego królestwo. Takie, w którym wszystko dostosowane jest do niego i odpowiadające jego upodobaniom.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z tapetami ściennymi Loveyourwall.com

Kiedy urządzić osobny pokój dla dziecka?

W pierwszych tygodniach z nowym członkiem rodziny i tak dziecko przebywa najczęściej w sypialni rodziców. Jest to po prostu wygodniejsze, gdyż do noworodka trzeba często wstawać w nocy. Wielu młodych rodziców jednak, kiedy ma taką możliwość, zabiera się za urządzanie pokoju jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Co wtedy powinno się w nim znaleźć?

Obowiązkowo łóżeczko i przewijak oraz szafka na dziecięce ubranka. Warto umieścić tu również wygodny fotel – posłuży on mamie podczas karmienia. Wybierzmy obszerny i miękki, w którym można się wygodnie umościć. Tapeta ścienna do pokoju dla niemowlaka powinna mieć łagodne, kojące kolory.

Wszelkie pastelowe odcienie sprawdzą się znakomicie. Również szarości i beże dostępne są z delikatnymi wzorkami, dzięki czemu nadają się do aranżacji w pokoju dziecięcym.

Tapety na ścianę dla kilkulatka i starszego dziecka – jakie wybrać?

Starsze, bardziej samodzielnie dziecko ma już swoje zdanie i doskonale wie, co mu się podoba. Dlatego warto włączyć je w proces urządzania pokoju i pozwolić wybrać na przykład ulubione kolory czy postaci z bajek. Jeżeli chcemy, żeby pokój był miły dla oka także dla nas, a w dziecku wyrabiał dobry gust, unikajmy pstrokacizny, nadmiaru kolorów i niepasujących do siebie elementów.

Dobrym rozwiązaniem jest motyw przewodni pokoju. Czy będzie to „Kraina Lodu”, czy samochody, a może las albo wyspa skarbów – takie wnętrze będzie atrakcyjne nie tylko dla dziecka.

Decydując się na bardziej klasyczny sposób urządzania, kupmy meble z jednej serii i ograniczmy się do najwyżej trzech kolorów. Delikatne wzory mogą znaleźć się na wszystkich ścianach. Natomiast tapety dla dzieci z postaciami z animowanych filmów, czy też inne, które są bardzo kolorowe i wyraziste, świetnie będą wyglądały jako ozdoba jednej ze ścian.

Kilkuletnie dziecko potrzebuje w swoim pokoju również miejsca do zabawy. Miękki dywan lub wykładzina pozwoli spędzać długie godziny na podłodze podczas układania klocków czy zabawy samochodami.

Potrzebować będziemy oczywiście miejsca, gdzie można schować zabawki – najwygodniejsze będą skrzynie lub regały z wysuwanymi pojemnikami. Mały stoliczek i krzesła pozwolą organizować herbatki z pluszowymi zabawkami i będą idealnym miejscem do prac plastycznych.

Gdy pokój rośnie razem z dzieckiem – najlepsze tapety ścienne i meble

Każdy rodzic chce, żeby pokój dziecięcy był zawsze idealnie dopasowany do potrzeb jego pociechy. Jednocześnie nie chce co parę lat wymieniać wszystkiego całkowicie, bo to wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym wyposażenie pokoju może rosnąć razem z dzieckiem.

Wybrać można łóżko i biurko z regulacją długości i wysokości, dzięki czemu może ich używać zarówno przedszkolak, jak i nastoletni już uczeń. Warto także zamiast tradycyjnych meblościanek, często umieszczanych w dziecięcych pokojach, wybrać system mebli modułowych. Rozpocząć można od podstawowych mebli, następnie dokupywać stopniowo kolejne szafki i półki.

Znacznie taniej niż meble zmienić można kolor ścian czy tapety. Jest to prosty sposób, aby nadać kącikowi dziecka poważniejszy charakter. Zainteresowanie modą, podpatrywanie różnych kolorów i wzorów, pojawia się wyraźnie mniej więcej w czasie, gdy kończy się pierwszy etap szkolne edukacji. Zarówno tapety dla dziewczynek, jak i dla chłopców, odpowiednie będą  pokryte geometrycznymi wzorami, bardziej kontrastowe, za to mniej kolorowe.

Postawić można na mocniejsze akcenty, ale także delikatne barwy i już nie typowo dziecięce wzory. Wystarczy odwiedzić sklep z tapetami, by wybierać spośród różnorodnych opcji. Oczywiście możemy mieć swój gust i preferencje, warto jednak przedstawić dziecku przynajmniej kilka różnych wzorów do wyboru. Poczuje się bardzo samodzielnie, mając wpływ na swoje codzienne otoczenie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *