Urządzamy pokój dziecięcy – praktyczne porady

Rosnące dziecko powinno mieć swój własny kąt, w którym może czuć się swobodnie i mieć nieco prywatności. Zamknięte drzwi nie są tak ważne dla przedszkolaka, jak dla nastolatka, jednakże i dla malucha własny pokój to jego królestwo. Takie, w którym wszystko dostosowane jest do niego i odpowiadające jego upodobaniom.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z tapetami ściennymi Loveyourwall.com

Kiedy urządzić osobny pokój dla dziecka?

W pierwszych tygodniach z nowym członkiem rodziny i tak dziecko przebywa najczęściej w sypialni rodziców. Jest to po prostu wygodniejsze, gdyż do noworodka trzeba często wstawać w nocy. Wielu młodych rodziców jednak, kiedy ma taką możliwość, zabiera się za urządzanie pokoju jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Co wtedy powinno się w nim znaleźć?

Obowiązkowo łóżeczko i przewijak oraz szafka na dziecięce ubranka. Warto umieścić tu również wygodny fotel – posłuży on mamie podczas karmienia. Wybierzmy obszerny i miękki, w którym można się wygodnie umościć. Tapeta ścienna do pokoju dla niemowlaka powinna mieć łagodne, kojące kolory.

Wszelkie pastelowe odcienie sprawdzą się znakomicie. Również szarości i beże dostępne są z delikatnymi wzorkami, dzięki czemu nadają się do aranżacji w pokoju dziecięcym.

Tapety na ścianę dla kilkulatka i starszego dziecka – jakie wybrać?

Starsze, bardziej samodzielnie dziecko ma już swoje zdanie i doskonale wie, co mu się podoba. Dlatego warto włączyć je w proces urządzania pokoju i pozwolić wybrać na przykład ulubione kolory czy postaci z bajek. Jeżeli chcemy, żeby pokój był miły dla oka także dla nas, a w dziecku wyrabiał dobry gust, unikajmy pstrokacizny, nadmiaru kolorów i niepasujących do siebie elementów.

Dobrym rozwiązaniem jest motyw przewodni pokoju. Czy będzie to „Kraina Lodu”, czy samochody, a może las albo wyspa skarbów – takie wnętrze będzie atrakcyjne nie tylko dla dziecka.

Decydując się na bardziej klasyczny sposób urządzania, kupmy meble z jednej serii i ograniczmy się do najwyżej trzech kolorów. Delikatne wzory mogą znaleźć się na wszystkich ścianach. Natomiast tapety dla dzieci z postaciami z animowanych filmów, czy też inne, które są bardzo kolorowe i wyraziste, świetnie będą wyglądały jako ozdoba jednej ze ścian.

Kilkuletnie dziecko potrzebuje w swoim pokoju również miejsca do zabawy. Miękki dywan lub wykładzina pozwoli spędzać długie godziny na podłodze podczas układania klocków czy zabawy samochodami.

Potrzebować będziemy oczywiście miejsca, gdzie można schować zabawki – najwygodniejsze będą skrzynie lub regały z wysuwanymi pojemnikami. Mały stoliczek i krzesła pozwolą organizować herbatki z pluszowymi zabawkami i będą idealnym miejscem do prac plastycznych.

Gdy pokój rośnie razem z dzieckiem – najlepsze tapety ścienne i meble

Każdy rodzic chce, żeby pokój dziecięcy był zawsze idealnie dopasowany do potrzeb jego pociechy. Jednocześnie nie chce co parę lat wymieniać wszystkiego całkowicie, bo to wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym wyposażenie pokoju może rosnąć razem z dzieckiem.

Wybrać można łóżko i biurko z regulacją długości i wysokości, dzięki czemu może ich używać zarówno przedszkolak, jak i nastoletni już uczeń. Warto także zamiast tradycyjnych meblościanek, często umieszczanych w dziecięcych pokojach, wybrać system mebli modułowych. Rozpocząć można od podstawowych mebli, następnie dokupywać stopniowo kolejne szafki i półki.

Znacznie taniej niż meble zmienić można kolor ścian czy tapety. Jest to prosty sposób, aby nadać kącikowi dziecka poważniejszy charakter. Zainteresowanie modą, podpatrywanie różnych kolorów i wzorów, pojawia się wyraźnie mniej więcej w czasie, gdy kończy się pierwszy etap szkolne edukacji. Zarówno tapety dla dziewczynek, jak i dla chłopców, odpowiednie będą  pokryte geometrycznymi wzorami, bardziej kontrastowe, za to mniej kolorowe.

Postawić można na mocniejsze akcenty, ale także delikatne barwy i już nie typowo dziecięce wzory. Wystarczy odwiedzić sklep z tapetami, by wybierać spośród różnorodnych opcji. Oczywiście możemy mieć swój gust i preferencje, warto jednak przedstawić dziecku przynajmniej kilka różnych wzorów do wyboru. Poczuje się bardzo samodzielnie, mając wpływ na swoje codzienne otoczenie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *