Uprawnienia do montażu i demontażu rusztowań

Rusztowania są konstrukcjami stosowanymi w wielu sytuacjach. Najczęściej spotykamy je na różnego rodzaju budowach, ale również podczas prac przy domowych elewacjach czy montażu scen koncertowych. Zadaniem rusztowania jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom, więc muszą być montowane i demontowane w profesjonalny sposób. Jakie uprawnienia trzeba mieć, aby móc zajmować się takimi czynnościami?

Odpowiednie uprawnienia do montażu rusztowań

Montażem rusztowań nie może zajmować się osoba bez odpowiedniego przeszkolenia i uzyskanych uprawnień, potwierdzających wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Warto podkreślić, że wymóg ten dotyczy osób pracujących bezpośrednio przy montowaniu i demontowaniu rusztowania oraz monterów ruchomych podestów. Nie dotyczy to jednak osób pomagających w tym procesie, np. podających poszczególne elementy konstrukcji czy przygotowujących teren pod rusztowanie. Dokładne przepisy określające wymagania dla montażystów zawarte są w trzech ustawach: Kodeksie pracy, rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, jak również w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w rozdziale dotyczącym „Prac szczególnie niebezpiecznych”. Zdobycie uprawnień poprzedzone jest szkoleniem i egzaminem. Jeśli potrzebujemy wynająć rusztowanie jednorazowo, warto skorzystać z firm oferujących profesjonalny montaż i demontaż rusztowań, w których pracują wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. Jedną z takich firm jest Skatrusztowania.

Jak uzyskać uprawnienia do montażu rusztowań?

Aby uzyskać uprawnienia do montowania rusztowań, należy najpierw przejść szkolenie, które kończy się egzaminem, dzielącym się na część teoretyczną i praktyczną. Po zdaniu egzaminu wydawana jest książka operatora maszyn roboczych, nazywana również książeczką montera rusztowań. Organem uprawnionym do wydawania uprawnień dla montażystów rusztowań jest Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Szkolenia przeprowadzane są przez Instytut, jak również jednostki przez niego upoważnione. Są to między innymi Zakłady Doskonalenia Zawodowego, Ośrodki Szkolenia Maszyn Budowlanych czy Centra Kształcenia Zawodowego. Aby podejść do egzaminu, trzeba być osobą pełnoletnią i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Niezbędne jest również zaświadczenie od lekarza, potwierdzające możliwość wykonywania pracy na wysokości powyżej 3 metrów. Co ciekawe, uprawnienia wydawane przez wyżej wspomniany Instytut są bezterminowe. Aczkolwiek można je stracić, np. w przypadku incydentu z alkoholem na budowie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *