Typy kominów ze względu na rodzaj paliwa

Komin to niezbędny element każdego systemu grzewczego, który przetwarza określonego rodzaju paliwo na ciepło. Ze względu na dość surowe warunki pracy, wysoką temperaturę, obecność spalin oraz wystawienie na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne komin powinien być wykonany z wykorzystaniem zaawansowanej technologii i solidnych materiałów, adekwatnych do rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzania domu.

Tryb suchy i mokry

W zależności od tego, w jakiej temperaturze dokonuje się spalanie paliwa w kotle grzewczym możemy stwierdzić, czy komin pracuje w trybie suchym, czy mokrym. Z trybem suchym mamy do czynienia, kiedy temperatura spalin przedostających się przez komin osiąga temperaturę dość wysoką, by uniemożliwić kondensację zawartej w niej pary wodnej. W sytuacji, gdy temperatura spada poniżej tzw. punktu rosy, wynoszącego od 40 do 60 stopni, komin pracuje w trybie mokrym – dochodzi wtedy do kondensacji pary wodnej i powstawania skroplin o kwaśnym odczynie. Niewłaściwie skonstruowany komin, wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do systemu grzewczego może być w najlepszym wypadku przyczyną zwiększonej podaży paliwa, w najgorszym zaś – poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników.

Ze wszystkich stosowanych obecnie paliw stałych, węgiel pochwalić się może najdłuższym stażem na rynku. Stare piece węglowe produkowały bardzo dużo zanieczyszczeń oraz spaliny o wysokiej temperaturze – w związku z tym nie istniało zagrożenie ze strony kondensującej się pary wodnej, kominy mogły być stawiane ze zwykłej cegły. Wraz z rozwojem technologii i wzrostem wydajności pieców węglowych, temperatura spalin spadła – w zależności od sezonu nasz komin może pracować na sucho, jak i na mokro (zdarza się, że temperatura na różnych odcinkach komina wzrasta lub spada poniżej punktu rosy). W związku z tym zachodzi potrzeba stosowania specjalnych wkładów kominowych, zabezpieczających cegłę przed działaniem kwasów. W starych domach zazwyczaj stosuje się wkłady wykonywane ze stali emaliowanej, zaś w nowych – bardzo odporne wkłady ceramiczne. W praktyce nie istnieje żadna zależność między rodzaje paliwa a temperaturą spalin, zatem te same rozwiązania można stosować w przypadku systemów grzewczych bazujących na spalaniu gazu zimnego, oleju opałowego, pelletu lub drewna.

Wysokiej jakości systemy kominowe marek Schiedel i Presto znajdziemy w ofercie firmy Ambit Pokrycia Dachowe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *