Tapety pasujące do pokoju młodzieżowego

Urządzenie pokoju nastolatka nie należy do zadań łatwych. To wiek poszukiwań własnej tożsamości, kształtowania się charakteru, a więc też chęci podkreślenia cech indywidualnych – m.in. w stroju, ale też właśnie w wystroju. Pomoże w tym na pewno oryginalna tapeta. Jak ją wybrać? Jedno jest pewne: nie ma co tu narzucać rodzicielskich wyobrażeń na temat „młodzieżowego stylu”. Można jednak inspirować, udzielać rad i podsuwać pomysły – np. w oparciu o poniższe wskazówki.

Producenci tapet oferują obecnie całe mnóstwo motywów, różniących się zarówno paletą odcieni, jak i tematyką. Można się o tym przekonać, zaglądając choćby na stronę sklepu Kraina Barw. Z pewnością więc nawet najbardziej wymagająca młoda osoba znajdzie propozycję dla siebie, niezależnie od tego, czy preferuje minimalizm, klasykę, czy ekstrawagancję.

Przedstawienie na tapecie

Kluczem w poszukiwaniach idealnej tapety do pokoju młodzieżowego mogą być zainteresowania nastolatka. Muzyka, moda, film, samochody, komiksy, podróże, graffiti, taniec… Wzór tapety może nawiązywać do każdej z tych dziedzin – jak również do wielu innych. Można też zdecydować się na motyw abstrakcyjny czy geometryczny, utrzymany w ulubionych kolorach. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, które niewątpliwie zrobią wrażenie na przychodzących z wizytą rówieśnikach, są tapety 3D, zaprojektowane tak, by tworzyły iluzję „wychodzenia wzoru ze ścian”.

Gra w kolory

Pamiętajmy tylko, że o ile stonowane odcienie sprawdzą się w praktycznie każdych okolicznościach, o tyle mocne, energetyczne barwy (a zwłaszcza ich kontrastowe zestawienia) mogą wprowadzić do pomieszczenia wrażenie chaosu, a na dłuższą metę też męczyć oczy. Jeśli dziewczyna lub chłopak pragnie podkreślić dzięki nim swoją żywiołową, buntowniczą naturę, dobrym pomysłem będzie pokrycie taką tapetą tylko jednej ściany sypialni lub postawienie na neutralne dodatki i meble.

W dobrym tonie

Gdy natomiast nastolatek lubi raczej spokojne odcienie, warto wybrać tapetę o wyrazistej fakturze albo tę imitującą np. drewno, cegły, beton albo kamienie, co w oryginalny sposób przełamie pewną monotonię wąskiej gamy kolorystycznej. Należy przy tym uważać, by nie „zabrać” wnętrzu przestrzeni poprzez zastosowanie barw nazbyt ciemnych. Położenie utrzymanej w nich tapety bezpieczniej będzie ograniczyć – jak opisano wyżej – tylko do jednej ściany, szczególnie gdy pokój nie jest wyposażony w duże okno, które mogłoby go rozświetlić.

Materiał wykonania

Na koniec warto dodać słowo o materiałach, z jakich może być wykonana tapeta w pokoju młodzieżowym. Ta winylowa, odporna na uszkodzenia mechaniczne, mycie, a nawet szorowanie – to inwestycja na lata. Paradoksalnie lepszym wyborem może się więc okazać bardziej atrakcyjna z finansowego punktu widzenia tapeta na flizelinie, którą nie tylko łatwiej nałożyć, ale też ewentualnie zdemontować, gdy gust i upodobania dojrzewającego nastolatka totalnie się zmienią.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *