Systemy odwodnienia – kryteria wyboru

System odwodnienia odgrywa dosyć istotną rolę w wielu zakładach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznej czy też w szpitalach. Ma on za zadanie odprowadzać wodę oraz nieczystości do kanalizacji. Z jednej strony jest czynność dosyć prosta. Z drugiej wymaga precyzyjnego wyboru rozwiązań ściśle dopasowanych do potrzeb danego obiektu. Poniżej prezentujemy dwa, najbardziej popularne, rozwiązania w tym zakresie.

Punktowy system odwodnienia

Swoistym fundamentem punktowego systemu odwodnienia są wpusty podłogowe. Elementy te wykonywane są ze stali nierdzewnej lub nieczułej na działanie kwasu. W zależności od profilu danego zakładu. Ich fundamentalne cechy to oczywiście wysoka wydajność oraz trwałość. Warto wspomnieć, że w tej kategorii możemy wyróżnić bogaty wachlarz modeli. Różnią się one od siebie m. in. średnicą odpływu, wielkością kosza osadczego bądź tej klasami obciążenia. Czy to utrudni wybór idealnego rozwiązania? Wręcz przeciwnie. Dzięki bogatemu wachlarzowi rozwiązań istnieje możliwość wyboru wpustów w 100% dopasowanych do potrzeb danego zakładu. To z kolei zapewni bezawaryjne działania całego systemu odwodnienia. Nie oznacza to bynajmniej, że wpusty podłogowe są jedynym rozwiązaniem, jakie mamy do wyboru.

Liniowy system odwodnienia

Drugim typem systemu odprowadzania wody jest odwodnienie liniowe. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w szpitalach, punktach użyteczności publicznej a także zakładach przemysłowych. Ich trwałość i wytrzymałość jest analogiczna jak w przypadku systemu punktowego. Gwarantuje to stal nierdzewna, z której wykonane zostały poszczególne elementy. Odwodnienia liniowe możemy podzielić na dwa typy. Chodzi mianowicie o kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe. Rozwiązania z jednej strony podobne, a z drugiej posiadające zasadnicze różnice. Kanały szczelinowe są tańsze od rynnowych. Jednocześnie cechuje je prostota oraz niższa wydajność hydrologiczna. Stosujemy je zatem wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebna duża przepustowość. Ponadto kanały szczelinowe są nieco bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że możemy łączyć je z innymi typami kanałów.

Wybór systemu odwodnienia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego zakładu. Warto zatem przeanalizować wszystkie możliwości i wybrać opcję, która w 100% spełnia wymagania naszej firmy.

Comments
  1. esorbeo

    W budynkach mieszkalnych największym powodzeniem cieszą się odpływy liniowe. O wyborze głównie decyduje wygląd, niekoniecznie walory użytkowe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *