Świadectwo energetyczne i audyt energetyczny – czym się od siebie różnią?

Audyty energetyczne bardzo często określa się zamiennie wraz ze świadectwami charakterystyki energetycznej budynków. Błędnie, ponieważ jak się okazuje, są to dwa zupełnie różne pojęcia. Zestawienie w jednym artykule to najlepszy sposób na pokazanie ich odmienności względem siebie. Jak brzmi definicja audytu i świadectwa, kiedy jedno i drugie trzeba stosować, a w jakich przypadkach nie jest to konieczne?

Świadectwo energetyczne…

…a dokładniej świadectwo charakterystyki energetycznej, często zwane również certyfikatem lub paszportem energetycznym określa jedynie przybliżone zapotrzebowanie energii pierwotnej Ep i energii końcowej Ek danego budynku. Przyrównuje również te wyliczone wartości do obowiązujących przepisów. Certyfikat może także zawierać sugestie dotyczące poprawy charakterystyki energetycznej danego obiektu.

- Warto podkreślić, że certyfikat energetyczny nie jest bezwzględnie wymagany. Z jego posiadania są zwolnione takie budynki jak zabytki, kościoły i cerkwie, domki letniskowe (domy użytkowane nie dłużej niż cztery miesiące w roku), budynki mieszkalne tymczasowe, budynki mieszkalne służące gospodarce rolnej i budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2 – wymienia specjalista Biura Inżynierskiego Troll.

Z drugiej strony warto wymienić wszystkie inwestycje, które muszą posiadać świadectwo energetyczne, bo tych jest znacznie więcej. To wszystkie nowe budynki oddawane do użytku, istniejące budynki lub lokale przeznaczone do wynajmu albo sprzedaży, lotniska, dworce autobusowe i kolejowe, muzea, szkoły, galerie handlowe, hipermarkety itd. Certyfikat jest konieczny również w budynku, w którym w wyniku modernizacji, uległa zmianie charakterystyka cieplna.

Audyt energetyczny

Zarówno certyfikat, jak i audyt nie jest prawnie nałożonym na inwestorów obowiązkiem. Tak naprawdę okazuje się realnie potrzebny jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy inwestorowi zależy na bardziej oszczędnej i przyjaznej środowisku instalacji. A po drugie – wtedy, kiedy inwestor ubiega się o dofinansowanie na termomodernizacje budynków. Bardzo często przeprowadzenie audytu stanowi jeden z warunków pozwalających na uzyskanie dotacji.

- Certyfikat jest wymagany niemal zawsze podczas budowy czy remontu domu. Natomiast audyt to bardziej zaawansowany proces, zawierający w sobie zarówno świadectwo energetyczne, jak i propozycje wykonania oszczędnej i ekologicznej termomodernizacji wraz z podaniem kosztów wykonania prac. W przeciwieństwie do certyfikatu, audyt w większości przypadków jest stosowany jedynie z własnej woli inwestorów. Tak naprawdę jest potrzebny jedynie przy uzyskaniu dotacji na przeprowadzenie termomodernizacji – podsumowuje specjalista Biura Troll.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *