Sprężarki bezolejowe – rodzaje i zastosowanie

Sprężarki bezolejowe to urządzenia dedykowane gałęziom przemysłu, w których dużą rolę odgrywa sprężone powietrze wolne od cząstek oleju. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń oraz gdzie znajdują zastosowanie? Powiemy również o zaletach korzystania ze sprężarek bezolejowych.

Sprężarki bezolejowe – zasada działania

Sprężone powietrze jest jedną z najpowszechniejszych technologii  stosowanych w przemyśle do napędzania maszyn i urządzeń. Jest efektywną i jednocześnie ekonomiczną alternatywą dla energii elektrycznej.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje: sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe. Te ostatnie nie wykorzystują oleju jako czynnika smarnego ułatwiającego sprawne działanie elementów kompresorów. Produkcja sprężarek bezolejowych stała się wygodną i ekonomiczną alternatywą dla kompresorów olejowych, w których:

  • sprężone powietrze na wylocie jest zanieczyszczone cząstkami oleju, co wymaga precyzyjnego oczyszczania (filtracji);
  • uzdatnianie i oczyszczanie wody generuje dodatkowe koszty;
  • filtracja nie zawsze jest skuteczna, co oznacza, że zanieczyszczone powietrze trafia do odbiorców;
  • w wyniku awarii zanieczyszczenie olejem może dostać się nawet do produktów.

Stąd coraz więcej gałęzi przemysłu ukierunkowanych jest na korzystanie ze sprężarek bezolejowych, które gwarantują niezawodność oraz ekonomiczność pozyskiwania sprężonego powietrza nie zanieczyszczonego cząsteczkami oleju. W całym procesie produkcji powietrza bezolejowego stosuje się tylko i wyłącznie wodę, a więc substancję w 100% naturalną. Tylko w ten sposób można osiągnąć najwyższej jakości, czyste sprężone powietrze.

Bezolejowe sprężarki są szczególnie zalecane w przedsiębiorstwach z branży spożywczej oraz farmaceutycznej, a także w przemyśle precyzyjnym, motoryzacyjnym, elektronicznym, górniczym czy hutniczym. Niezbędne są także w medycynie.

Sprężarki bezolejowe – korzyści

Coraz większa popularność sprężarek bezolejowych to zasługa szeregu korzyści, jakie daje stosowanie z tych urządzeń. Do głównych zalet kompresorów bezolejowych należą:

  • wytwarzanie powietrza, które na wylocie urządzenia nie zawiera nawet najmniejszych ilości oleju;
  • najwyższy poziom higieny i czystości – podstawowy wymóg w branży farmaceutycznej, spożywczej i elektronicznej;
  • zredukowana do niewykrywalnego minimum zawartość pyłków, bakterii oraz zarazków w sprężonym powietrzu;
  • uzyskanie parametrów wydajnościowych oraz sprawnościowych na zbliżonym poziomie, jak w przypadku konwencjonalnych sprężarek olejowych;
  • niższe koszty eksploatacji – brak konieczności wymiany oleju i zużytych filtrów;
  • niskie zużycie energii.

Rodzaje sprężarek bezolejowych – wybór rozwiązań

Na rynku sprężarek bezolejowych dostępnych jest szeroki wybór różnorodnych urządzeń. Wśród nich są kompresory tłokowe serii A-O, sprężarki spiralne z napędem pasowym typu scroll, urządzenia marki Lento i turbosprężarki typu Dynamic.

Grupy tych urządzeń charakteryzują się wysoką energooszczędnością oraz wydajnością działania. Jednocześnie dają gwarancję produkcji sprężonego powietrza nie zanieczyszczonego olejem o wysokich parametrach jakościowych.

Sprężarki tłokowe bezolejowe A-O to urządzenia jedno lub dwustopniowe wyposażone w bezpośredni napęd, które zapewniać mogą wydajność od 150 do prawie 600 ltr/min. Mogą być, w zależności od potrzeb klienta, zamontowane na ramie lub zbiorniku i wyposażone w obudowy dźwiękochłonne.

Sprężarki typu scroll to urządzenia spiralne wyposażone w napęd pasowy. Zapewniają wydajność od 0,40 do 1,64 m3/min.  Posiadają wysokosprawne silniki elektryczne, sterowniki mikroprocesorowe oraz obudowy dźwiękoszczelne gwarantujące bardzo cichą pracę. Stosowane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, w laboratoriach, szpitalach czy stacjach uzdatniania wody.

Sprężarki LENTO napędzane są bezpośrednio zmienno-obrotowym silnikiem  i zapewniają ciśnienie sprężonego gazu na poziomie od 5 do 10 bar(g). Ich cechą charakterystyczną jest kompaktowa budowa oraz zintegrowany osuszacz chłodniczy. Zaletami tych kompresorów jest wysoka sprawność, niezawodność i żywotność oraz zaawansowanie technologiczne. Wykorzystywane są w miejscach, gdzie wymagana jest bardzo wysoka czystość sprężonego powietrza. Stąd ich zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, elektronice czy medycynie.

Ostatni omawiany rodzaj kompresorów bezolejowych to turbosprężarki typu Dynamic. Zaopatrzone w silniki o dużej mocy (od 160 do 2000 kW) produkują sprężone powietrze o ciśnieniu od 3 do 10 bar(g). Ich zaletą jest duża wydajność wynosząca od 25 do 400 m3/min. Mogą być wyposażone w osłony dźwiękoszczelne oraz zaawansowane sterowniki mikroprocesorowe. Urządzenia znajdą zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, petrochemicznym, rafineryjnym, motoryzacyjnym, górniczym czy hutniczym.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *