Spokój i bezpieczeństwo – zalety mieszkań na osiedlu zamkniętym

Osiedla zamknięte budowane są w Polsce coraz chętniej i można śmiało powiedzieć, że w dużych miastach rosną jak grzyby po deszczu. Jedni z nas wybierają je, by mieć większe poczucie bezpieczeństwa – inni, ponieważ uważają je za bardziej ekskluzywne. Wolimy zainwestować w mieszkanie, które jest lepiej zabezpieczone przed kradzieżą. Możemy spotkać się z opiniami, że to jednak nic innego jak snobizm i alienacja. Czy słusznie?

Własna przestrzeń

Odkąd zaczęliśmy tworzyć miasta, rozpoczął się trend budowania dużych osiedli, na których setki osób mogą żyć w zintegrowanym społeczeństwie. Miasta po prostu gromadzą ludzi, a by było to możliwe, potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni. Warszawa rozrosłaby się do niewyobrażalnych rozmiarów, gdyby każda mieszkająca w niej rodzina miała swój własny domek, jak było to dawniej. To zjawisko możliwe do zaobserwowania we wszystkich rozwiniętych krajach świata – wysokie wieżowce, gdzie sąsiad z bloku obok może swobodnie zajrzeć w nasze okna i zobaczyć, co jemy na obiad. Socjologowie stawiają tezy, że odgradzanie się od społeczeństwa poprzez zamykanie się na osiedlu zamkniętym, to odgradzanie się od społeczeństwa. Nic bardziej mylnego. Osoby, które wybierają osiedla zamknięte, po prostu chcą żyć w swoim własnym, niezbyt obszernym społeczeństwie. Na takim osiedlu sąsiedzi się znają i mówią sobie „dzień dobry” – mówi przedstawiciel Przedsiębiorstwa Budowlanego DOMBUD z Katowic. Tymczasem mieszkańcy wielkich blokowisk często nie wiedzą nawet, kto mieszka za ścianą w klatce obok. Mieszkanie na osiedlu zamkniętym daje poczucie bezpieczeństwa i własną przestrzeń. Nie są to ogromne działki, ale przecież nikt nie zabrania nam wyjść na zewnątrz. To nie getto, z którego nie można się wydostać. To osiedle, na którym sąsiad ostrzeże nas, że coś złego dzieje się z naszym samochodem lub ktoś nadmiernie interesuje się naszą osobą.

Własny dom

Mieszkanie to nowoczesny dom. Dom w innym wydaniu. Dom, tylko w mniejszej – choć nie zawsze – wersji, w którym spędzamy wspólnie z rodziną wolne chwile. To miejsce, do którego z założenia chętnie wracamy po pracy, w którym gromadzimy swój dobytek, cenne pamiątki i wspomnienia. Każdy z nas, może poza wielkimi podróżnikami, marzy o tym, by znaleźć takie miejsce na ziemi, które będzie dla nas ostoją. Wracając do mieszkania na osiedlu zamkniętym, jeszcze bardziej czujemy, że jesteśmy w domu. Przekraczamy bramy, jesteśmy z powrotem w swoim świecie. Można upierać się, że to snobizm, jednak dla nas to po prostu chęć posiadania swojego domu – tylko w formie mieszkania. Nowe mieszkanie w Katowicach na przykład, na osiedlu zamkniętym, nie jest wcale dużo droższe od takiego w „wolnym bloku”, o ile ma podobny metraż i standard. A ludzie w Polsce patrzą dziś perspektywicznie, każda decyzja związana jest choć z krótkim spojrzeniem w przyszłość. Warto jest zainwestować odrobinę więcej, by dziś i jutro czuć się bezpiecznie. Warto zainwestować więcej, by w przyszłości nasze mieszkanie było warte więcej. A inwestycja w nieruchomość, to zwykle jedna z najważniejszych inwestycji naszego życia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *