Schody w mieszkaniu – nowoczesne rozwiązania

Schody w mieszkaniu już nikogo nie dziwią, chociaż dawniej były domeną wyłącznie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej apartamentów piętrowych, które są świetnym rozwiązaniem dla większych rodzin.

Konstrukcja schodów

Projektowanie lub wybieranie schodów należy rozpocząć bezwzględnie od zastanowienia się nad ich konstrukcją. Co to oznacza? Ważne są przede wszystkim parametry schodów, czyli wysokość, szerokość i głębokość stopni, a także kąt ich nachylenia. Czym powinniśmy się kierować? Po pierwsze, parametrami wnęki lub przestrzeni, w której mają znaleźć się schody; jeśli jest to możliwe, postarajmy się o jak najszersze stopnie o stosunkowo małym kącie nachylenia – dzięki temu dzieci czy osoby starsze będą miały znacznie mniej problemów z wejściem na górę. Uważa się powszechnie, że najbezpieczniejsze schody to takie, które mają szerokość około 90 cm, wysokość od 15 do 17 cm, a ich głębokość mierzy między 29 a 32 cm.

Maksymalne zagospodarowanie przestrzeni

Co zrobić, jeśli okaże się, że schody zajmują naprawdę sporo miejsca? Powinniśmy rozważyć zagospodarowanie przestrzeni pod nimi, szczególnie w przypadku, gdy samo mieszkanie nie jest zbyt duże. Zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zmieścić tam na przykład niewielkie i niskie szafki, do których możemy schować sporo rzeczy. W ekstremalnych przypadkach możemy nawet zdecydować się na zorganizowanie w tym miejscu aneksu kuchennego – wystarczy, że zakupimy niską lodówkę i okap podszafkowy (oczywiście warto pamiętać, że jest to możliwe jedynie w przypadku odpowiedniego położenia komina wentylacyjnego).

Nowoczesne rozwiązania

Jakie rozwiązania są obecnie modne, jeśli chodzi o schody w mieszkaniu dwupoziomowym? Warto na pewno zastanowić się nad optycznym odgrodzeniem schodów – tak, by zyskać złudzenie większej przestrzeni na dole. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Dobrym pomysłem jest wyodrębnienie schodów za pomocą przezroczystej szyby. Jeśli jest to możliwe, warto również zrezygnować z balustrady – takie rozwiązanie jest jednak zalecane tylko w momencie, gdy w danym mieszkaniu przebywają wyłącznie całkowicie sprawne osoby, a wysokość całkowita schodów nie jest zbyt duża. Nowoczesne rozwiązania są dostępne także, jeśli chodzi o samą budowę schodów i materiał, z którego zostaną wykonane; na przykład w przypadku, gdy zdecydujemy się na schody z drewna lub metalu, możemy zaprojektować je właściwie według własnego uznania. Na ogół nie ma problemu ze znalezieniem firmy, która jest gotowa podjąć się budowy schodów według autorskiego projektu klienta, o ile oczywiście spełnia on minimalne standardy bezpieczeństwa.

Schody w mieszkaniu dwupoziomowym to rozwiązanie konieczne; ważne, by były dopasowane do wnętrza i zabierały możliwie jak najmniej miejsca, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jeżeli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, warto spróbować zagospodarować przestrzeń pod schodami – najodważniejsi mogą urządzić tam niewielki aneks kuchenny lub miejsce do pracy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *