Schody kręcone czy proste? Jakie schody najlepiej wybrać do domu?

Schody wewnętrzne są jednym z najważniejszych z punktu widzenia codziennego użytkowania domu elementów budynku. Nie tylko łączą poszczególne jego poziomy, nierzadko pełniąc funkcję dodatkowego wspornika konstrukcji, ale i ułatwiają komunikację w domu, a przy tym stanowią element wystroju wnętrza. Schody kręcone i proste – najczęściej wybierane typy schodów – wpisują się w te założenia w różnym stopniu. Odpowiedź na pytanie, które sprawdzą się w naszym domu, zależy od kilku czynników.

Miejsce

Pierwszym czynnikiem mającym wpływ na wybór odpowiednich schodów do domu jest powierzchnia, którą dysponujemy. Schody proste z reguły wymagają więcej miejsca niż schody kręcone, ale też wiele zależy od ich rodzaju. Schody jednobiegowe faktycznie zajmują sporą powierzchnię, szczególnie jeśli łączą wysokie kondygnacje domu. Ale już zastosowanie w prostych schodach zabiegu daje większe możliwości zagospodarowania przestrzeni. Więcej miejsca wymagają schody z dwoma lub trzema biegami, dlatego wybierane są najczęściej do przestronnych pomieszczeń i domów z półpiętrami. Schody skręcające z kolei sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie cenny jest każdy metr kwadratowy. Dzięki ich funkcjonalnemu kształtowi możemy z powodzeniem zaadaptować przestrzeń wokół dolnych stopni i barierki zewnętrznej.

Użytkownicy

Schody kręcone są nowoczesne i jednocześnie eleganckie. Niestety, mogą być nieco kłopotliwe w codziennym użytkowaniu dla osób starszych i dzieci. Dla domowników mających problemy z poruszaniem się skręt takich schodów może okazać się potężnym wyzwaniem, szczególnie że nie są to schody z podestem, nie mają też klasycznego spocznika, który służyłby jako naturalny przystanek i przerwa na „złapanie oddechu”. Także dzieci – z natury energiczne – muszą na takich schodach uważać nieco bardziej niż na schodach prostych. Takie schody lepiej sprawdzają się w domach czasowych (np. hotelach, pensjonatach, akademikach) bądź jako łączniki niskich kondygnacji (np. salonu z antresolą lub piętra z poddaszem). Schody proste wydają się wygodniejszym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że nie każdy ich rodzaj będzie równie funkcjonalny. Dla komfortu użytkowników, o ile tylko pozwala nam na to miejsce, lepiej wybrać schody ze spocznikiem lub zabiegiem, dzięki czemu pokonywanie stopni (często kilkanaście razy dziennie) nie stanie się przykrą czynnością.

Wnętrze

Choć aranżacja wnętrza nie jest w wyborze rodzaju schodów kwestią pierwszorzędną, ma spore znaczenie dla spójności wystroju i poczucia estetyki. Tu jedyna właściwa odpowiedź na pytanie, które schody – proste czy kręcone – będą ładniejsze, nie istnieje. Wszystko zależy bowiem od tego, jak je wykonamy i wykończymy. Nawet najprostsze schody jednobiegowe mogą robić wrażenie, bo możemy je wykonać z dowolnego materiału (choćby drewna lub szkła) i wykończyć efektowną, ale i solidną barierką na schody (np. balustradą ze stali nierdzewnej) oraz estetyczną i wygodną poręczą na schody wewnętrzne. Nowoczesne schody kręcone „z natury” są wdzięczne w aranżacji. Ich finezyjny skręt nadaje wnętrzu lekkości i subtelności, które sprawdzą się zarówno w domu zaprojektowanym w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Wybór jest tu więc tylko kwestią gustu i własnych preferencji.

Schody proste czy kręcone?

Decydując się na prostą bądź kręconą konstrukcję schodów w domu warto więc mieć na uwadze trzy czynniki. Po pierwsze, trzeba oszacować przestrzeń, którą dysponujemy i wybrać ten rodzaj schodów, który wypełni wolne miejsce lub przeciwnie – powoli nam je zaoszczędzić. Po drugie, musimy mieć na uwadze domowników, którzy będą korzystać ze schodów na co dzień. Szczególną uwagę zwróćmy na osoby starsze oraz dzieci. Po trzecie, dobierzmy schody do wnętrza, w którym mają stać. Tutaj mamy sporo możliwości, bo zarówno w przypadku schodów prostych, jak i kręconych możemy dowolnie „przebierać” w rodzaju materiałów, balustrad schodowych czy poręczy, które potrafią odmienić najprostsze konstrukcje. Pamiętając o tych trzech kwestiach, możemy śmiało wybierać i ozdabiać nasz dom idealnymi schodami.

Źródło: Kobamet.pl – schody stalowe

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *