Rolety antywłamaniowe – sposób na złodzieja

Każdy z nas marzy o tym, by nasz dom był oazą spokoju i bezpieczeństwa. Montujemy więc alarmy, czujniki ruchu, instalacje przeciwpożarowe i wiele innych akcesoriów, które mają spełnić jedno zadanie – podnieść komfort użytkowania naszego domu czy mieszkania. Jedną z opcji na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców i mienia zgromadzonego w domu czy mieszkaniu (ale nie tylko) są rolety antywłamaniowe.

Rolety antywłamaniowe to rolety zewnętrzne. Oprócz funkcji ochrony dobytku przed kradzieżą, służą także innym celom. Rolety antywłamaniowe znacząco podnoszą bezpieczeństwo domowników, chronią prywatność, a także izolują wnętrza przed promieniowaniem słonecznym (a co za tym idzie przegrzaniem) oraz hałasem. Rolety zewnętrzne blokują dostęp promieni słonecznych do szyby. Dzięki nim udaje się zatrzymać nawet 95% ciepła. Jest to szczególnie przydatne latem, gdzie komfort użytkowania pomieszczeń z roletami zewnętrznymi znacząco się podnosi. Zimą rolety działają w drugą stronę – zasłonięte zapobiegają stratom ciepła. Najczęściej jednak rolety zewnętrzne kupowane są z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa użytkowanych pomieszczeń. Rolety antywłamaniowe wykonywane są ze specjalnych materiałów. Utrudniają włamywaczowi wtargnięcie do pomieszczenia przez jego najbardziej wrażliwą część konstrukcyjną, czyli okno lub drzwi. Profesjonalne rolety antywłamaniowe klasyfikowane są w 6 klasach antywłamaniowych. Im wyższa klasa tym rolety trudniejsze do sforsowania, a potencjalny włamywacz będzie musiał bardziej natrudzić się by wejść do domu czy mieszkania.

Rynek rolet antywłamaniowych jest bogaty. Warto więc, zanim dokonamy zakupu rolet, dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania. Na co zwrócić uwagę?

Sposób montażu.
Na rynku dostępne są rolety do zabudowy jak też rolety montowane w kasecie nad oknem. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, to o roletach antywłamaniowych warto pomyśleć wcześniej. Wówczas możliwe będzie zamontowanie nadproża o odpowiednim kształcie – nadproża, w którym będzie znajdowała się skrzynka rolety. Jest to rozwiązanie idealne – możliwa jest likwidacja mostków termicznych oraz estetyczne zamaskowanie rolety. W przypadku, gdy budowa trwa, a rolety nie zostały zaplanowane wcześniej, możliwy jest montaż rolet naokiennych. Są one montowane razem z oknem, we wnęce okiennej. Jest to również estetyczne rozwiązanie (można kasetę zakryć tynkiem). Rozwiązanie to nadaje się również do domów czy mieszkań remontowanych, gdzie wymieniane są okna. Trzecim sposobem jest montaż nad wnęką okienna. Najmniej estetyczny jednak równie skuteczny jak pozostałe.

Sposób otwierania.
Rolety antywłamaniowe mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie. Pewną nowością są rolety zewnętrzne napędzane solarnie. Jeśli decydujemy się na otwieranie elektryczne warto rozważyć montaż alternatywnego otwierania/zamykania manualnego – w przypadku braku prądu.

Kolorystyka.
Rolety antywłamaniowe mogą przyjąć praktycznie dowolną kolorystykę. Do dyspozycji mamy ponad 200 kolorów RAL. Warto zadbać o to, by rolety antywłamaniowe stanowiły całość kompozycyjną z elewacją budynku.

Nie brakuje jednak przeciwników rolet antywłamaniowych. Twierdzą oni, że opuszczone rolety są jasnym sygnałem dla włamywacza, że budynek jest pusty. A po sforsowaniu jednej z rolet, włamywacz staje się wewnątrz budynku niewidoczny dla osób z zewnątrz. Jest to jakiś argument jednakże sygnałem dla włamywacza może być cokolwiek – brak zapalonego światła, pełna skrzynka na listy itp. A rolety antywłamaniowe nadal posiadają więcej zalet niż wad.

Korzyści z rolet antywłamaniowych jak widać jest wiele. Warto też pamiętać, że pełnią one swoje funkcje prze cały rok, dobrze więc zainwestować w nie odpowiednią kwotę tak, by posłużyły nam długo.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler z Częstochowy, producenta rolet zewnętrznych i bram garażowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *