Rodzaje okładzin ściennych

Współczesne budownictwo zna i stosuje rozmaite sposoby wykańczania wnętrz. W zależności od charakteru i przeznaczenia pomieszczeń, wykańczając ściany wewnętrzne możemy wybierać spośród szerokiej palety farb, tapet, a także okładzin. Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu rozwiązaniu.

Przed rozpoczęciem użytkowania każdego budynku należy przeprowadzić odpowiednie prace wykończeniowe. Trudno wyobrazić sobie komfortowe przebywanie w pomieszczeniach, w których zachowano surowe tynki, nie mówiąc już o tym, że w większości przypadków takie postępowanie jest niedopuszczalne – zauważa nasz rozmówca z firmy Sanipol.

Okładziny ścienne dla budownictwa mieszkalnego

W domach i mieszkaniach prywatnych po okładziny ścienne sięgamy przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Wybór okładziny uzależniony jest tu głównie od upodobań lokatorów oraz zamysłu architekta.

W nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych coraz częściej spotykamy okładziny wykonane z dekoracyjnego kamienia, a nawet szklanych płyt. Natomiast rzadkością dziś są popularne dawniej boazerie.

Choć wspomniane wyżej okładziny są na pewno bardzo efektowne, ich wadą może być trudność w utrzymaniu w czystości. Nierównomierne i chropowate powierzchnie gromadzą kurz, który bardzo trudno usunąć.

Okładziny ścienne dla budynków użyteczności publicznej

Aspekt higieny jest szczególnie istotny w budynkach użyteczności publicznej, gdzie obowiązują rygorystyczne wymogi BHP. Przychodnie i gabinety lekarskie, ale także salony piękności, obiekty sportowe, a nawet szkoły muszą być wykończone okładzinami ściennymi, umożliwiającymi łatwe utrzymanie w czystości.

Zasady te dotyczą przede wszystkim pomieszczeń sanitarnych, takich jak łazienki i łaźnie, czy szatnie. Bardzo ważne jest, aby ściany w takich miejscach były łatwo zmywalne i odporne na działanie wilgoci. Obecnie najchętniej stosowanym rozwiązaniem są w takich miejscach okładziny z lekkich płyt HPL lub HPL-PR, które wypierają już tradycyjne płytki ceramiczne, ze względu na łatwość montażu i niewielką cenę przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *