Rodzaje bram ogrodzeniowych

Brama ogrodzeniowa to element, który niejako „wita” gości przybywających do naszego domu. Pełni jednak nie tylko funkcje dekoracyjne i typowo reprezentacyjne, lecz także czysto użytkowe. Jedną z nich jest ochrona dobytku przed intruzami czyhającymi na nasze mienie. Co jeszcze warto wiedzieć o bramach ogrodzeniowych? Jakie są ich rodzaje?

Bramy rozwieralne (uchylne): jedno i dwu skrzydłowe

Zasadniczo możemy wybrać dwa rodzaje bram: rozwieralne i przesuwne. To dwie diametralnie różne koncepcje. Pierwsza z nich (brama rozwieralna) polega na tym, że brama działa na zasadzie podobnej jak drzwi w naszym mieszkaniu: brama po jednej stronie posiada zawiasy, a po drugiej – element łączący ją bądź to ze słupkiem, bądź z drugim skrzydłem bramy. Bramy takie mogą mieć jedno duże skrzydło lub dwa mniejsze.

Bramy jednoskrzydłowe podlegają jednak pewnym ograniczeniom. Ich długość nie powinna przekraczać trzech metrów. Powodem jest troska o wytrzymałość zawiasów, które z każdym dodatkowym centymentrem bramy poddawane są większym obciążeniom i naprężeniom. Dlatego też dużo częstszym rozwiązaniem są bramy dwuskrzdłowe. Minusem bram przesuwnych jest fakt, iż do prawidłowego działania potrzebują one dość sporo miejsca. Wady tej pozbawione są bramy przesuwne.

Bramy przesuwne (szynowe)

Idea bramy przesuwnej jest prosta: zapewnienie maksymalnego komfortu użytkowania, przy jak najmniejszym „zużyciu” powierzchni działki. Przesuwanie jednego skrzydła, które w tym przypadku może być niemal nieograniczonej długości, odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy to szyna zainstalowana w podłożu, po której na rolkach przesuwane jest skrzydło bramy.

Druga opcja to brama samonośna. Tutaj skrzydło zawieszone jest na wysięgniku, nie dotyka przy tym zupełnie gruntu. Rozwiązanie to sprawia, że odpada nam konieczność dbania o to, by szyna nie została w żaden sposób zabrudzona (co jest koniecznością w przypadku bram przesuwnych szynowych).

Jeśli podjęliście już decyzję odnośnie wyboru odpowiedniej bramy ogrodzeniowej, czas wcielić idee w czyn i udać się na zakupy. Z naszej strony polecić możemy ofertę Europejskiej Grupy Zakupowej. Wystarczy wejść na stronę http://www.gz.com.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *