Remont w Twoim mieszkaniu. Jak sporządzić kosztorys?

Remont mieszkania nie należy do największych przyjemności, jednak każdy właściciel domu lub mieszkania prędzej czy później stanie przed koniecznością podjęcia się tego zadania. Zanim udamy się do sklepu z materiałami budowlanymi i rozpoczniemy poszukiwania ekip fachowców, warto poświęcić nieco czasu na obliczenie całkowitego kosztu remontu – pozwoli nam do uniknąć zbędnych wydatków, a w niektórych przypadkach ułatwi uzyskanie rozsądnego kredytu na remont.

Krok pierwsze – co remontujemy?

Określenie zakresu prac remontowych to pierwsza rzecz, którą powinniśmy przemyśleć. Remontujemy cały dom, czy może poszczególne pomieszczenia? Jeśli decydujemy się na tę drugą opcję, to które pomieszczenia chcemy odnowić? Koszt remontu kuchni czy łazienki będzie znacząco różnił się od kosztów remontu sypialni czy salonu. Kolejna kwestia – czy decydujemy się na remont kapitalny, a więc wymieniamy całe integralne wyposażenie domu (wraz np. z meblami kuchennymi i ceramiką łazienkową), czy jednak ograniczamy się do tylko niektórych prac (np. malowania ścian i położenia nowej podłogi). Spisanie zakresu prac pozwoli nam precyzyjnie określić, jakie materiały i sprzęty będą nam niezbędne do przeprowadzenia remontu.

Krok drugi – zakup materiałów, narzędzi i mebli.

Materiały budowlane oraz wyposażenie pomieszczeń (takie jak meble kuchenne, drzwi, okna) stanowią zdecydowaną większość kosztów, które poniesiemy przystępując do remontu. Przed ich zakupem powinniśmy dokładnie zmierzyć nasze mieszkanie – obliczyć powierzchnie ścian (z wyłączeniem okien i drzwi), podłóg, ustalić wymiary mebli, ceramiki łazienkowej. Pozwoli nam to na dokładnie określenie, ile materiałów będzie nam faktycznie potrzebnych – w razie potrzeby lepiej dokupić puszkę farby, niż zostać z jej nadmiarem.

Krok trzeci – wynajem ekipy czy praca samodzielna

Niektóre z praca remontowych, takie jak malowanie ścian są bardzo proste i przy odpowiedniej ilości wolnego czasu możemy je z powodzeniem wykonać sami. Inne wymagać będą zatrudnienia profesjonalistów. Przy sporządzeniu kosztorysu rozplanujmy sobie, jaką część remontu wykonamy na własną rękę. Jeśli już decydujemy się skorzystanie z pomocy fachowców, dokładnie zapoznajmy się z ich ofertą – wiele osób zatrudnia ekipy remontowe sugerując się jedynie ceną. Jest to bardzo ryzykowna taktyka, zatrudnianie najtańszych pracowników często kończy się tym, że prace są wykonywane w sposób daleki od profesjonalizmu – oznacza to zmarnowanie materiałów oraz konieczność zatrudnienie innej ekipy, która poprawi to, co zostało zrobione źle. To wszystko oznacza większe koszty. Zanim podpiszemy umowę z jednym wykonawcą, zbierzmy oferty cenowe różnych firm i postarajmy się dowiedzieć nieco więcej o poziomie wykonywanych przez nie usług (możemy np. sugerować się rekomendacją znajomych).

Jednym z najbardziej uznanych na polskim rynku dostawcą mieszkań jest Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD w Katowicach.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *