Przygotowanie powierzchni pod malowanie

Malowanie odbywa się w naszym domu z różną częstotliwością – przynajmniej raz na kilka lat. Pozwala ono odświeżyć kolory ścian lub zmienić je na całkiem inne, gdyż mogły nam się po prostu znudzić. Za sukcesem dobrze pomalowanej ściany stoją oczywiście farby wewnętrzne. Równie ważne są odpowiednie narzędzia, bez których raczej ciężko byłoby nam pracować. Jednak nie wolno nam zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu malowanych powierzchni – dobre wykonanie tej czynności sprawi, że połowę sukcesu mamy już za sobą.

Przygotowanie ściany do malowania jest elementem prostym, ale również bardzo ważnym, którego zaniechanie może przysporzyć nam sporo problemów. Ze wszystkimi etapami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, bez konieczności wynajmowania fachowców. Dzięki temu, będziemy mieli nie tylko olbrzymią satysfakcję, ale również zaoszczędzimy nieco grosza.

Na początku powinniśmy zabrać się za odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia. Chodzi tutaj głównie o takie elementy jak gniazdka i włączniki. Do ich zabezpieczenia można użyć taśmy malarskiej, która skutecznie ochroni je przed zniszczeniem. Kolejnym elementem są wszelkiego rodzaju ubytki w ścianie, które powinniśmy zreperować przed procesem malowania. Powstałe otwory i zagłębienia można naprawić przy użyciu masy szpachlowej. Ciekawostka – istnieje również masa szpachlowa do drewna, która może niekiedy przydać się podczas naprawy drewnianych obiektów.

Następnie powinniśmy zabrać się za inspekcję ściany i sprawdzić, w jakim stanie jest jej poprzednia powłoka. Czy farba gdzieś nie odstaje lub nie łuszczy się. Jeżeli tak, to należy ją usunąć szpachelką i wyrównać. Pamiętajmy, aby po zakończeniu tych prac usunąć pył ze ścian poprzez przetarcie ich czystą ściereczką. Potem możemy pokryć powierzchnię substancją gruntującą, która pomoże w odpowiednim przyleganiu farby do podłoża. To w praktyce wszystko! Oczywiście czas, który jest potrzebny do wykonania tych czynności jest bezpośrednio uzależniony od danego przypadku – niektórzy mają więcej ubytków i pracy przy ścianach, zaś inni o wiele mniej. Doskonale widać, że odpowiednie przygotowanie ściany to proces całkiem prosty, jednak niesamowicie ważny i ma ogromny wpływ na efekt końcowy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *