Prawa i obowiązki kierownika budowy

Czuje się na terenie budowy jak u siebie w domu, wszystko zapisuje w specjalnym dzienniku, a w dodatku bacznie nadzoruje każdy etap prac. Kierownik budowy to ktoś, bez kogo żadna budowa nie może się obyć. Co jeszcze robi osoba pełniąca to stanowisko?

Ci, którzy pracują dla firmy Ribet – dewelopera budującego domy jednorodzinne, bliźniacze, szeregowe, a nawet całe osiedla mieszkaniowe – wiedzą, że kierownik budowy to ktoś, kto nieustannie dba o to, by ich praca była najwyższej jakości. A w efekcie, by ich firma cieszyła się jak najlepszą opinią wśród klientów. Trzeba przyznać, że na dłuższą metę to bardzo opłacalna strategia.

Zadania kierownika budowy

Głównym zadaniem kierownika budowy jest nadzorowanie, czy to co powstaje na placu budowy, jest zgodne z tym, co architekt miał na myśli, tworząc projekt. Każdy, nawet najmniejszy etap prac powinien być przez niego udokumentowany w dzienniku budowy. Choć jego uprawnienia polegają głównie na nadzorze, to w sytuacjach, gdy zaistnieje potrzeba, może wnioskować do projektanta budynku o zmiany w projekcie.

Kierownik jest obecny na każdym etapie prac. Na początku przejmuje i zabezpiecza plac budowy, następnie zapewnia geodezyjne wytyczenie budynku, zaś na samym końcu – zgłasza ukończoną inwestycję do odbioru. W międzyczasie dokonuje odbioru instalacji i prób przewodów kominowych, zgłasza inwestorowi, by dokonał odbioru prac, które w kolejnych etapach nie będą mogły zostać sprawdzone z przyczyn technicznych (np. kwestie związane z fundamentami, zbrojeniem stropu czy konstrukcją dachu), a w przypadku wykrycia zagrożenia – ma prawo wstrzymać dalsze prace.

Kierownik budowy bywa niekiedy mylony z kierownikiem ekipy budowlanej lub inspektorem nadzoru. Na czym polegają funkcje dwóch ostatnich? Kierownik ekipy zarządza swoimi pracownikami i jest nadzorowany przez kierownika budowy. Z kolei inspektor nadzoru ma władzę nad kierownikiem budowy. Hierarchia wydaje się być zatem bardzo czytelna. Warto dodać, że zalecane jest, by kierownik budowy był osobą niezależną od ekipy budowlanej. Będziemy mieć wówczas pewność, że jego decyzje są bezstronne i podejmowane autonomicznie.

Gdzie znaleźć sprawdzonego kierownika budowy?

Możliwości jest wiele. Ze swej strony możemy polecić firmę Ribet. Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można odwiedzając ich stronę firmową http://www.ribet.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *