Pompa hydrauliczna i znaczenie używanego oleju

Pompa hydrauliczna jest kluczowym elementem hydrauliki siłowej. Przypomina w pewnym sensie nasze serce, gdyż zasila napęd hydrauliczny dużymi ilościami oleju pod wysokim ciśnieniem i tym samym napędza maszynę do działania. Bez niej nie zadziała nie tylko żadna maszyna budowlana, ale także sprzęt rolniczy, wózek widłowy czy samochód ciężarowy.

Niestety eksploatacja sprawia, jak podkreśla powerspartner.pl, pompa hydrauliczna wraz z upływem czasu zaczyna coraz gorzej pracować i staje się tym sama bardziej podatna na rozmaite poważne awarie, które wymuszają zatrzymanie maszyny budowlanej i jej kosztowny serwis. Warto zaznaczyć, że pompa hydrauliczna często daje przed awarią różne wyraźne sygnały, że coś jest z nią nie tak. Do najbardziej charakterystycznych należą: szybkie i duże skoki ciśnienia, spory hałas w pompie, dochodzący z niej grzechot lub wyciek. Gdy operator zauważy którykolwiek z opisanych powyżej objawów, musi natychmiast zatrzymać maszynę i niezwłocznie wezwać serwis, gdyż w innym wypadku może doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

Jakie są powody awarii?

Jedną z najpopularniejszych przyczyn awarii pomp hydraulicznych stanowi zbyt wysokie ciśnienie nastawy zaworów przelewowych – jest to jednocześnie usterka, której dałoby się łatwo uniknąć, gdyż najczęściej wynika ona z nieodpowiedniej regulacji przez użytkownika. Innym często spotykanym powodem awarii pomp hydraulicznych jest ich niewłaściwy montaż, zacięcie zaworu oraz nieprawidłowe uszczelnienie dopływu oleju do pompy.


Pompa hydrauliczna Powers Partner

Duża liczba awarii pomp hydraulicznych związana jest z olejem hydraulicznym. Wiele usterek wynika z jego braku lub niskiego poziomu w zbiorniku, ale zanieczyszczony olej hydrauliczny bywa równie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia łożysk ślizgowych, które montowane są w tego typu podzespołach. Olejowi szkodzi również zjawisko kawitacji, czyli pojawianie się w nim pęcherzyków powietrza.

Co robić w razie awarii?

W momencie, gdy pompa hydrauliczna w końcu odmówi nam współpracy, warto rozważyć zakup nowej. Wiąże się to co prawda z dość dużym wydatkiem, ale za to daje pewność, że pompa hydrauliczna została zbudowana z zastosowaniem najnowszych technologii i jeszcze długo nam posłuży. Innym rozwiązaniem jest kupno używanego modelu, który co prawda nie będzie równie wydajny jak nowy, ale za to dużo tańszy. Istnieje jeszcze trzecia możliwość, czyli próba wyeliminowania usterki – niektóre firmy specjalizują się w naprawie i regeneracji uszkodzonych pomp hydraulicznych, ale koszt i czas tego typu napraw bywa bardzo różny i trudny do oszacowania.

Awaria pompy hydraulicznej praktycznie za każdym razem wiąże się ze sporymi wydatkami, ale czasami nie da się jej uniknąć, gdyż pompa – podobnie zresztą jak każda inna część w maszynie budowlanej – ulega zużyciu podczas normalnej eksploatacji. Wówczas najlepiej skontaktować się z fachowym serwisem, który precyzyjnie ustali źródło problemu i oceni skalę napraw.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *