Podłoga w domku letniskowym – jaka jest najlepsza?

Podłoga w domku letniskowym jest narażona na szereg zniszczeń – jesienią i zimą domek najczęściej nie jest ogrzewany, co oznacza, że na podłogę oddziałują wilgoć i niska temperatura. Co położyć na podłogę w domku letniskowym i jak ją ocieplić, aby przetrwała ona dłużej niż parę sezonów? Dzięki tym rozwiązaniom w czasie letniego wypoczynku docenisz estetyczny wygląd oraz trwałość Twojej podłogi.

Przy wyborze materiału na podłogę w domku letniskowym równie ważne są czynniki ekonomiczne, jak i estetyczne. Z jednej strony warto pamiętać, że z domku korzystamy jedynie przez kilka miesięcy w roku, a zatem sama podłoga nie będzie mocno eksploatowana i nie warto za nią przepłacać.

Z drugiej zaś strony – podłoga w domku letniskowym musi być odporna na brud, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i niskie temperatury. Także kupowanie najtańszego materiału również nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak wybrnąć z tego problemu? Czytaj dalej poradnik Dobre Dla Domu i przekonaj się sam.

O co zadbać przed położeniem podłogi w domku letniskowym?

Przed wyborem materiału na podłogę w domku letniskowym warto zadbać o to, aby jak najbardziej zminimalizować gromadzenie się wilgoci wewnątrz budynku. Przede wszystkim należy upewnić się, czy w domku działa wentylacja – dzięki naturalnej cyrkulacji powietrza zapobiegniesz nagromadzeniu wilgoci w pomieszczeniach.

Następnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie termo- i hydroizolacji stolarki okiennej oraz drzwiowej. Nie powinna ona przyczyniać się do zawilgocenia budynku – ma za to wspomagać naturalną wentylację domku letniskowego.

Podłoga w domku letniskowym – deski drewniane czy panele podłogowe

Niezależnie od podjętych środków zapobiegających nagromadzeniu wilgoci w domku letniskowym warto pamiętać, że w nieogrzewanym pomieszczeniu zawsze będzie nieco wilgotniej. Z tego powodu warto wybrać materiał na podłogę, który będzie „pracował”: zarówno przyjmował wilgoć, jak i ją oddawał oraz reagował elastycznie na zmiany temperatury. Dobrym rozwiązaniem może być podłoga drewniana Jesion Saimaa Molti, odporna na ścieralność. Oprócz jesionu można również wybrać podłogę wykonaną z:

  • sosny,
  • świerku,
  • dębu,
  • modrzewia syberyjskiego.

Po wyborze materiału należy pomyśleć o tym, czym zakonserwujesz drewno w domku letniskowym. Najlepszym rozwiązaniem jest olejowanie podłogi, które zabezpiecza ją przed złym wpływem wilgoci również „od środka”, a nie jedynie na powierzchni (lakier gwarantuje jedynie ochronę z zewnątrz). Dodatkowym atutem olejowania podłogi w domku letniskowym jest to, że zawsze można ponownie nanieść olej na miejsca szczególnie eksploatowane (kuchnia, korytarz, taras). Z kolei na podłodze pokrytej lakierem mogą pojawiać się nieestetyczne zaciemnienia na skutek zbierania się wilgoci w deskach.

Właściciele domków letniskowych mają różne opinie dotyczące paneli podłogowych – jedni są zadowoleni, inni zaś narzekają na ich wilgotnienie, które po pewnym czasie skutkuje wypaczeniem paneli. Jedno jest pewne: przy zapewnieniu odpowiedniej hydroizolacji podłogi oraz wentylacji w domku możesz śmiało zdecydować się na tanie panele o pasującym do wystroju letniego zacisza wzorze, np. panele podłogowe Dąb Pastelowy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *