Płyta OSB i jej zastosowania

Płyta OSB to materiał, który charakteryzuje się duża wytrzymałością, trwałością i odpornością na znisczenia. Z tego powodu właśnie coraz częściej wykorzystywane są na każdy etapie wznoszenia konstrukcji – od prac budowlanych po wykończenia, a także wytwarzanie mebli. Czym jest ten materiał i do czego można go używać?

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB to nic innego, jak sprasowane płyty wykonane z drewnopodobnego kompozytu. Powstają z długich włókien – świerkowych lub sosnowych – zmieszanych z syntetyczną żywicą. Włókna powinny być podobnej długości. W zależności od wykończenia, płyta może być gładka lub porowata. By nadać produktowi trwałość, prasuje się go w wysokich temperaturach i pod dużym ciśnieniem.

Płyty drewnopochodne OSB zazwyczaj składają się z trzech warstw. Sekret ich wysokiej trwałości tkwi w warstwie drugiej, której włókna ułożone są prostopadle do pozostałych. Dzięki takiemu zabiegowi, płyty zyskują sztywność i wytrzymałość.

Rodzaje płyt OSB:

  • OSB 1: ich spoiwem są żywice mocznikowo-formaldehydowe, które nie są odprne na wilgoć, ten rodzaj płyt jest więc odpowiedni do używania w zadaszonych wnętrzach.
  • OSB 2: w tym rodzaju płyt także zastosowana jest żywica nieodporna na wodę, płyty te są zatem rekomendowane do używania w pomieszczeniach. Jednak po odpowiednim zaimpregnowaniu będa odpowiednie także w miejscach narażonych na wilgoć.
  • OSB 3: stosuje się w nich żywicę odporna na wilgoć, a także zwiększająca wytrzymałość płyt, ten rodzaj bowiem charakteryzuje się wysoką trwałością. Może być używany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, bez potrzeb uprzedniej impregnacji. Sprawdzą się jako płyty nośne.
  • OSB 4: najbardziej wytrzymałe i najmocniej spojone płyty. Nadają się do przenoszenia ciężkich ładunków w każdych warunkach, nawet tam, gdzie panuje wysoka wilgotność.

Zalety płyt OSB:

  • stabilny kształt, nikłe ryzyko odkształceń,
  • prosty montaż,
  • płyty to dobry sposób na szybkie i efektowne wykończenie budynku,
  • wysoka trwałość i wytrzymałość,
  • odporonośc na uszkodzeniaoraz zmiany warunków atmosferycznych – dotyczy szczególnie typu 3 oraz 4,
  • można je wykorzystywać w rozmaity sposób.

Wykorzystanie płyty kompozytowej OSB

Płyty ze względu na swoją wytrzymałość i jednocześnie niską cenę mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Znajdują zastosowanie jako element wykończenia budynków, ale nie tylko. Z ich wykorzystaniem można zbudować elementy architektury ogrodowej, takie jak altany. Dobrze sprawdzą się także jako materiał, z którego stworzone zostaną schody, podłogi czy stropy. Płyty będą także odpowiednim materiałem do wykończenia wnętrz w zastępstwie desek i płyt wiórowych – OSB jest od nich bardziej wytrzymałe.

Poza zastosowaniami budowlanymi, płyty OSB można wykorzystywać jako tworzywo do wykonywania oryginalnych mebli lub elementów wyposażenia domu i ogrodu. Ciekawym uzupełnieniem wystroju będzie szafa lub stół wykonany w części z płyty kompozytowej.

Ze względu na wysoką wytrzymałość, płyty OSB można wykorzystać także do wykonania skrzyń transportowych oraz takich do przechowywania różnego rodzaju materiałów. Wykonywaniem skrzyń z płyt OSB zajmują się wyspecjalizowane firmy, usługi takie oferuje między innymi PAKO-BUD. Skrzynie tworzone są na zamówienie, dzięki czemu dostosowywane są do ich przyszłej funkcji jak najlepiej. Mogą one być stosowane jako wielorazowe opakowania o wysokiej trwałości, co gwarantuje długi czas użytkowania.

Więcej informacji jest dostępnych linku: http://pakobud.com.pl/skrzynie/skrzynie-osb/.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *