Płaszcz wodny – zasada działania

Kominek z płaszczem wodnym

Wielu osobom wydaje się, że kominek ma jedynie funkcję estetyczną. Owszem, dobrze wygląda, ale nie będzie w stanie ogrzać całego mieszkania, a tym bardziej domu. Można co prawda próbować odprowadzać od niego rury do innych pomieszczeń, aby wdmuchiwać przez nie ciepłe powietrze, jednak nie jest to wystarczające rozwiązanie. Nie ma więc mowy o tym, aby zastępował kocioł centralnego ogrzewania i sprawiał, że w naszych kaloryferach będzie płynęła ciepła woda.

Kominek z płaszczem wodnym

Może i ogrzewanie całego domu ciepłem idącym z kominka nie było możliwe kilka czy kilkanaście lat temu, jednak codziennie specjaliści znajdują nowe rozwiązania. Firma Lechma, będąca producentem kominków, oferuje swoim klientom kominki z płaszczami wodnymi. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się nie tylko bezpośrednim ciepłem paleniska, ale również przez centralne ogrzewanie ogrzać cały dom. To sposób sugerowany przez specjalistów do stosowania właśnie głównie w budownictwie jednorodzinnym.

Jak działa płaszcz wodny?

W skrócie można powiedzieć, że kominek z płaszczem wodnym działa na takiej samej zasadzie jak kocioł grzewczy na paliwo stałe. Z tą różnicą, że ten pierwszy ma również walory estetyczne, podczas gdy ten drugi zazwyczaj znajduje się w osobnym pomieszczeniu, często zwanym kotłownią. Podobnie jak w kotle, nośnikiem ciepła jest woda. To dlatego kominek z płaszczem wodnym można podłączyć do centralnego ogrzewania. Taki wkład kominkowy wyglądem zewnętrznym niczym nie różni się od tradycyjnego. Wyróżnia go jednak budowa korpusu. Jest on skonstruowany z dwóch ścianek, między którymi przepływa woda. Jak sama nazwa wskazuje, płaszcz wodny otula cały wkład, odbierając dzięki temu ciepło z kominka i ogrzewając wodę, która znajduje się wewnątrz.

Wady i zalety kominka z płaszczem wodnym

Specjaliści z firmy Lechma polecają tego typu kominki głównie dlatego, iż na dłuższą metę są one tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne kotły grzewcze, o zwyczajnych kominkach nawet nie wspominając. Poza tym są lepsze od tych ostatnich, bo może i koszt ich zakupu jest wyższy, to jednak można je podłączyć do centralnego ogrzewania i nie tylko cieszyć się ładnym wyglądem paleniska, ale również ciepłą wodą pod prysznicem. Jednak wkłady z płaszczem wodnym mają także minusy. Przede wszystkim taka forma ogrzewania wymaga stałego nadzoru i obsługi. Jeśli na zewnątrz utrzymuje się minusowa temperatura, opał trzeba dorzucać średnio co cztery godziny, jeśli zerowa – co osiem. Co prawda montaż takiego wkładu jest trudniejszy od tradycyjnego, jednak tym akurat nie musimy się zbytnio martwić, ponieważ zazwyczaj to firma, która dostarcza nam kominek, zajmuje się również jego instalacją.

Kominek z płaszczem wodnym to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto liczy na tak zwane rozwiązanie „dwa w jednym”, czyli miłe dla oka palenisko, ale również ciepłą wodę w kaloryferach i kranie. Jeszcze parę lat temu nie było to możliwe, teraz jednak takie wkłady stosowane są coraz częściej.

Comments
  1. Patryk Kozioł

    Niby to fajne rozwiązanie, jednak zapach spalonego drewna na dłuższą metę jest uciążliwy. Znajoma miała kominek z płaszczem, nie podobało mi się to rozwiązanie – chyba że wyłącznie jako dodatek.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *