Plan zagospodarowania przestrzennego – co warto o nim wiedzieć?

Planując kupno mieszkania, warto zadbać o wszystkie szczegóły: sprawdzić stan prawny lokalu, dokonać dokładnych oględzin, a także… przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To z tego dokumentu można dowiedzieć się, czy w pobliżu mieszkania nie powstanie wkrótce ruchliwa droga lub wysypisko śmieci.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

W świetle ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawnym, ustanawianym poprzez uchwałę Rady Gminy. Przedstawia on projekt zagospodarowania terenu, warunki zabudowy oraz lokalizacje inwestycji publicznych.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z:

  • części tekstowej, zawierającej szczegółowy opis planu. Znajdują się w niej takie informacje, jak: zasady podziału nieruchomości, maksymalna wysokość i liczba kondygnacji budynków;
  • części graficznej, która przedstawia między innymi przeznaczenie nieruchomości oraz informacje o granicach i warunkach zabudowy.

Czego można dowiedzieć się z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Przed kupnem mieszkania warto zapoznać się z planem zagospodarowania dla konkretnej lokalizacji. Dokładna analiza dokumentu pozwoli zapoznać się z planami, jakie miasto ma w stosunku do okolicy, w której znajduje się budynek. W sytuacji, gdy miasto planuje poprowadzenie w jego pobliżu ruchliwej trasy – informacja ta będzie dostępna w planie. Jeżeli projekt zagospodarowania terenu zakłada stworzenie w okolicy obiektów, które mogą być uciążliwe (stadion, targ, cmentarz, schronisko dla zwierząt) lub szkodliwe (fabryka, trasa szybkiego ruchu, wysypisko śmieci) – takie informacje również mają obowiązek znaleźć się w planie zagospodarowania przestrzennego.

Dane zawarte w planie mogą być niezwykle istotne dla osób planujących kupno mieszkania. Dzięki zapoznaniu się z nimi można uniknąć przykrych niespodzianek, które w przyszłości negatywnie rzutowałyby na komfort mieszkania, a nawet mogły znacznie obniżyć wartość zakupionego lokalu.

Jak zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Prawo wglądu do planów ma każdy. Aby się z nimi zapoznać, należy udać się do wydziału zagospodarowania przestrzennego lub urbanistyki w urzędzie gminy. Na podstawie adresu działki, urzędnicy mają obowiązek udzielenia wszelkich informacji dotyczących projektu zagospodarowania terenu. Możliwe jest również uzyskanie dokładnej mapki, wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Co w przypadku, gdy gmina nie posiada planu?

Możliwa jest sytuacja, w której rada gminy nie uchwaliła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak w takim wypadku poznać zamiary związane z konkretną lokalizacją? Jedną z możliwości jest wystąpienie do urzędu gminy z zapytaniem o inwestycje przewidziane w okolicy – każda planowana budowa wymaga wydania warunków zabudowy, więc urzędnicy muszą o niej wiedzieć. Większość gmin posiada również tzw. studium zagospodarowania, które określa, jaki charakter zabudowy przewiduje się w danym obszarze.

Podsumowanie

Kupno mieszkania to często inwestycja na całe życie. Z tego względu konieczne jest staranne przemyślenie i zaplanowanie wszystkich czynności, jakie się z nią wiążą: znalezieniem odpowiedniego lokalu, obliczeniem wszystkich kosztów, poprawą zdolności kredytowej i wyborem optymalnego kredytu hipotecznego (jak uzyskać go na lepszych warunkach, można dowiedzieć się z artykułu „Korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego – sprawdź, jak je uzyskać„). Dokładne i rzetelne przygotowanie się do zakupu, będzie gwarancją komfortowego i spokojnego mieszkania w wymarzonym miejscu. Sporą pomocą może być narzędzie Navidom, które przeprowadzi Cię sprawnie przez cały proces krok po kroku.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *