Piasek granitowy i jego zastosowanie

Piasek granitowy jest kruszywem szeroko wykorzystywanym w budownictwie. Służy do wzbogacania różnego rodzaju betonów, takich jak beton towarowy, posadzkowy, architektoniczny, kontraktorowy, mostowy, nawierzchniowy, hydrotechniczny, samozagęszczalny i beton chudy.

Poza tym dodaje się go do podsypki cementowo – piaskowej, zaprawy, dachówki ceramicznej i cementowej oraz materiałów autoklawizowanych. Wykorzystywany jest zatem w takich segmentach jak budownictwo, drogownictwo i architektura krajobrazu.

Co gwarantuje dobrą jakość piasku granitowego?

Jakość kruszców budowlanych jest ściśle określona polskimi normami. Dlatego zamawiając piasek granitowy, warto zapytać producenta, czy zachowane są następujące normy:

 • PN-EN 12620 Kruszywa do betonu
 • PN-EN 13450 Kruszywa na podsypkę kolejową
 • PN-EN 13043 Kruszywa do mieszanek bitumicznych i powierzchniowych utrwaleń stosowanych na drogach, lotniskach i innych powierzchniach przeznaczonych do ruchu
 • PN-EN 13242 Kruszywa do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym

Piasek granitowy spełniający te normy znajdziesz tutaj: www.cemex.pl/kruszywa-budowlane.aspx. Możesz zażyczyć sobie również przeprowadzenia badań w oparciu o normy PN, takie jak:

 • PN-S 06102:1997 Drogi samochodowe. Podbudowy stabilizowane mechanicznie
 • PN-B 11112:1996 Kruszywa mineralne. Kruszywa łamane do nawierzchni drogowych
 • PN-B 86/06712 Kruszywa mineralne do betonu

Dlaczego piasek granitowy wykorzystywany jest w budownictwie?

Jak sama nazwa wskazuje, piasek granitowy pochodzi od granitu. Jest to kwaśna głębinowa skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana ze skalenia potasowego, kwarcu, plagioklazu i biotytu. Granit występuje na wszystkich kontynentach i jest najbardziej pospolitą skałą magmową. W Polsce wydobywa się go z takich masywów jak: karkonoski, strzeliński i strzegomski. Ze względu na dużą dostępność i takie cechy jak:

 • Wytrzymałość
 • kwasoodporność
 • Łatwość cięcia i polerowania
 • Walory estetyczne

Jest on używany w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Wykorzystuje się go do budowy bloków, krawężników, kostki, grysu i płyty okładzinowej.

Piasek powstały z granitu może posiadać różnej wielkości uziarnienie, najczęściej występujące w rozmiarach 1 – 3, 2 – 5 oraz 5 – 8 mm. Posiada szarą barwę w różnych odcieniach, dlatego bardzo dobrze współgra z barwą kostki brukowej. Wybierając piasek granitowy spełniający polskie normy od sprawdzonego producenta, mamy pewność dobrej jakościowo mieszanki, w jakiej go zastosujemy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *