Pamiętajmy o ogrodach, czyli najprostszy sposób na relaks

Posiadanie ogrodu to jeszcze nie wszystko – aby rzeczywiście spełniał on swoje funkcje, musimy odpowiednio o niego dbać przez cały rok. Dzięki temu wiosną i latem możemy zrelaksować się we własnym zielonym zaciszu lub zorganizować garden party w gronie znajomych. Podobnie jak dom, ogród również musi być dobrze zaprojektowany: każda roślina i każdy detal powinien być dobrze przemyślany i mieć swoje miejsce, by całość stanowiła efektowną i funkcjonalną kompozycję.

Pomysł na ogród

Projektując ogród, możemy skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, który doradzi nam, jakie rośliny najlepiej będą rosły na danym rodzaju gleby i w jaki sposób je ze sobą skomponować, aby uzyskać niebanalny efekt. Jednak równie dobrze możemy stworzyć samodzielny projekt, czerpiąc inspiracje z powszechnie znanych ogrodowych aranżacji. Do najpopularniejszych obecnie stylów wystroju ogrodu należą:

  • ogród angielski – cechą charakterystyczną są tu elegancko przystrzyżone żywopłoty oraz romantyczne bluszcze i wiele odmian róż, również tych pnących, a także różnobarwne byliny. W ogrodzie angielskim mogą znaleźć się też elementy małej architektury, stylizowane na ruiny.
  • ogród francuski – panuje w nim harmonia i porządek, wszystkie rośliny mają idealnie uformowane kształty. Możemy wytyczyć główną alejkę, wzdłuż której umieścimy klomby z kwiatami, zasadzonymi oczywiście w taki sposób, aby tworzyły przemyślaną barwną kompozycję.
  • ogród śródziemnomorski – zamiast rozległych trawników stosuje się w nim kamienne nawierzchnie. Możemy zaplanować również ścieżki czy tarasy wyłożone terakotą z wzorami w śródziemnomorskim klimacie. Wśród roślinności dominuje zieleń, zwłaszcza w chłodnych odcieniach. Możemy posadzić jałowce, cedry lub sosny. Nie zapominajmy również o roślinach pnących: hortensji, powojników, winorośli czy wiciokrzewu.
  • ogród japoński – wyposażony w roślinność rodem z kraju Kwitnącej Wiśni lub przypominającą tamtejsze gatunki (azalie, magnolie, peonie). Styl japoński jest nienachlany i stara się jedynie dopełniać naturę, nie zaś ją zmieniać. Kompozycje roślin są symetryczne i eleganckie. Warto również zaprojektować oczko wodne lub nawet niewielki strumyk, nad którym umieścimy mały łukowaty mostek.

Planowanie i zakupy

Zanim jednak zaczniemy kupować sadzonki i wytyczać grządki, trzeba najpierw stworzyć precyzyjny plan. Nawet w niewielkim ogrodzie możemy wydzielić kilka stref, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Część ogrodowej przestrzeni można przeznaczyć na kącik zabaw dla dzieci, w przeciwległym rogu możemy postawić kamienny grill oraz stół i krzesła. Na etapie planowania warto także zorientować się w cenach akcesoriów i mebli ogrodowych – najprościej będzie zrobić rekonesans w internecie, np. na https://www.obi.pl/ogrod-i-wypoczynek/c/860. Po skompletowaniu niezbędnych narzędzi i roślin do posadzenia nie pozostaje nic innego, jak tylko zakasać rękawy i zacząć działać – pamiętajmy, że w ogrodzie nawet praca jest sposobem na relaks.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *