Ocieplenie podłogi na gruncie – styropian, czy wełna mineralna?

Ocieplanie podłogi wełną mineralną

Budując dom jednorodzinny należy zadbać o odpowiednią izolację ścian oraz dachu, nie można również zapomnieć o wykonaniu ocieplenia podłogi. Odpowiedni materiał izolacyjny ograniczy wyrównywanie temperatury między ciepłem domu a chłodem gruntu. Warto zatem dowiedzieć się, który materiał będzie najlepszy do ocieplenia podłogi na gruncie.

Dlaczego należy ocieplić podłogę na gruncie?

W większości nowych domów podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie, dzięki czemu nie obciąża ław fundamentowych. Obciążenia przenoszone są bezpośrednio na grunt. Jest to najtańsze i najłatwiejsze rozwiązanie, należy jednak zadbać o odpowiednią hydroizolację oraz ocieplenie podłogi. W większości wypadków hydroizolacja podłogi jest łączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych, dzięki czemu uzyskuje się szczelną barierę przeciwwilgociową. Niestety nie ma możliwości aby połączyć poziome ocieplenie podłogi z ociepleniem ścian. Dlatego ważne jest aby dokładnie ułożyć izolację podłogi, w sposób który zapobiegnie powstaniu mostków termicznych. Do ocieplenia podłogi można użyć różnych materiałów izolacyjnych, np. styropian lub wełnę mineralną. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie wełny skalnej, np. firmy Isover, która nie tylko ją ociepli, ale także zaizoluje akustycznie.

W jaki sposób poprawnie wykonać ocieplenie?

Żeby ciepło z domu nie uciekało do gruntu należy odpowiednio zaizolować wykonaną na nim podłogę. Większość firm budowlanych decyduje się na ułożenie warstwy ocieplenia o grubości 10-15 cm. Zdarza się także izolacja o grubości nawet 20 cm. Warstwy podłogi na gruncie to: grunt rodzimy, piasek lub żwir i konstrukcyjna warstwa betonu o grubości 10-15 cm. Warstwa ocieplenia układana na płycie betonowej może być wykonana z płyt styropianowych lub twardych płyt wełny mineralnej. Jeśli zdecydujemy się na wełnę mineralną, trzeba oddzielić ją z obu stron od innych warstw hydroizolacją. Jeśli jednak wybierzemy płyty styropianowe to warto zastosować te o frezowanych krawędziach, co zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Najlepszym sposobem na pozbycie się mostków termicznych jest układanie izolacji w dwóch warstwach, z przesunięciem miejsc stykania się płyt.

Wełna mineralna czy styropian? Którego materiału użyć?

Wełna mineralna i styropian to dwa materiały, które firmy budowlane najchętniej stosują do wykonania izolacji termicznej. Ich jedyną wspólną cechą jest podobny współczynnik przewodzenia ciepła. Wełna mineralna, np. z firmy Isover, powstaje z naturalnego surowca – szkła lub skały bazaltowej. Dzięki swojemu ciężarowi i specjalnej strukturze bardzo dobrze tłumi dźwięki. Jej struktura nie stanowi oporu dla powietrza co sprawia, że jest to materiał paroprzepuszczalny, sprzyjający „oddychaniu” podłogi. Jest również mało podatna na odkształcenia.

Comments
  1. Marcin

    Ja bym stosował wełnę mineralną główne z uwagi na jej dobre właściwości akustyczne. Styropian tego nie zapewnia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *