Ocieplenie poddasza – o tym warto wiedzieć

Przystępując do ocieplania domu, często zapominamy jak istotne jest zabezpieczenie całego budynku. Ciepło ucieka nie tylko przez ściany – wielu specjalistów szacuje, że najwięcej wydostaje się go przez dach – nawet do 30%. O ile posiadasz więc poddasze, jego izolacja staje się niezbędna. Dowiedz się, jakich materiałów warto w tym celu użyć.

Ocieplenie poddasza użytkowego i nieużytkowego

Bez względu na to, czy Twoje poddasze jest użytkowe czy nie, należy je odpowiednio chronić. W pierwszym przypadku to zupełnie zrozumiałe – niezależnie od tego, czy jest strychem czy sypialnią, traktujemy to miejsce jako jedno z pomieszczeń – ocieplenie jest więc podstawą. Zależy nam, by utrzymywała się w nim właściwa temperatura. W drugim sytuacja jest nieco bardziej złożona. Nawet jeśli na co dzień nie wykorzystujesz tej przestrzeni, nie możesz zapominać, że ciepło może wydobywać się ze zlokalizowanych niżej pokoi. Ocieplenie poddasza jest zatem kluczową kwestią, jeśli zależy nam na szczelności i co za tym idzie – niższych rachunkach za ogrzewanie domu.

Metody ocieplania poddaszy – jaki typ, taki materiał

Poddasze użytkowe niejedno ma imię. Jeśli chcemy użytkować pomieszczenie stosunkowo często, korzystniej będzie położyć izolację cieplną w przestrzeni połaci dachowej. Fachowcy zwykle decydują się na ocieplanie poddasza płytami z wełny mineralnej. Ich niepalność, sprężystość i zdolność łatwego dopasowywania się do szczelin w konstrukcji dachu sprawia, że są popularnym materiałem. Przy poddaszu użytkowym – użytkowanym okazjonalnie – czyli strychu, powyższe rozwiązanie może być nieekonomicznie. Warto rozważyć ocieplenie samego stropu nad częścią mieszkalną, będzie to znacznie tańsze w wykonaniu. Tu można wykorzystać dowolny materiał, o odpowiedniej wytrzymałości, w końcu będziemy po nim chodzić.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – nowoczesne rozwiązanie

Pianki poliuretanowe (inaczej pianki PUR) pojawiły się na rodzimym rynku zaledwie kilka lat temu. Mimo to specjaliści szybko odkryli ich właściwości. Wielu z nich decyduje się na ocieplanie budynków właśnie za ich pomocą. Piana doskonale nadaje się do izolowania m.in. poddaszy nieużytkowych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, takie działanie jest konieczne, by z pomieszczeń położonych poniżej strychu nie uciekało ciepło. Ocieplanie poddasza pianką jest skuteczne z wielu powodów. Wśród najważniejszych wymienia się zwykle 100-procentową szczelność, trwałość i znakomitą przyczepność. Co szczególnie ważne w przypadku poddaszy – piana PUR zapewnia odporność na pleśnie i szkodniki, a także doskonałą izolację akustyczną – zapomnisz o hałasie powodowanym uderzaniem deszczu o pokrycie dachowe.

Ocieplenie poddasza – cena piany PUR

Nie jest tajemnicą, że ocieplanie alternatywnym materiałem może wydawać się tańsze od wykorzystywanej w tym celu pianki poliuretanowej. W tym drugim przypadku taka inwestycja zwraca się średnio po ośmiu latach. Istnieje jednak dodatkowy sposób na zredukowanie tych kosztów. Do ocieplenia poddasza możesz zastosować pianę otwartokomórkową (miękką), która kosztuje mniej od zamkniętokomórkowej (twardej). Za metr kwadratowy docieplenia o grubości 20 cm zapłacisz ok. 60 złotych netto. 20-centymetrowa warstwa to mniej więcej od 20 do 30 cm wełny mineralnej. Oczywiście ostateczna cena ocieplenia pianką uwarunkowana jest powierzchnią poddasza, jego kształtem, liczbą zastosowanych warstw czy kosztami robocizny – ceny pracy fachowców różnią się w zależności od regionu kraju.

Ocieplanie – wybór produktu należy do Ciebie

Ocieplanie poddasza nie musi wiązać się z trudnościami i licznymi poprawkami. Materiały dostępne na rynku gwarantują coraz lepszą jakość – ich właściwości nie zmieniają się nawet po latach. Ocieplanie poddasza pianką to nowoczesne rozwiązanie, które staje się konkurencją dla tradycyjnej izolacji wełną mineralną. O wyborze najlepszego produktu dla Twojego poddasza zdecyduj po konsultacji ze specjalistą.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *