Ocieplenie poddasza, a koszty ogrzewania. Na co zwrócić uwagę?
Sezon grzewczy oznacza dla Ciebie poważne obciążenie domowego budżetu z powodu kosztów ogrzewania? Dowiedz się jak zatrzymać w domu ciepło i pieniądze dzięki skutecznej izolacji poddasza!
Koszty ogrzewania budynków są jednymi z najważniejszych wydatków gospodarstw domowych w Polsce. Co zrobić by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem? Co ma wspólnego izolacja termiczna poddasza z kosztami ogrzewania budynku? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Poddasze, a straty ciepła.
Każdy budynek generuje straty ciepła. Im są one niższe, tym mniej energii elektrycznej musimy “wprowadzić” do budynku, co przekłada się na koszty ogrzewania. Jak widzisz na powyższej grafice, poddasze odpowiada nawet za aż 30% strat ciepła, dlatego jest to jeden z krytycznych obszarów budynku, o który trzeba szczególnie mocno zadbać.
Standard budynku, a zapotrzebowanie energetyczne
Od 2021 roku wejdą w życie nowe warunki techniczne, wg których standard budynku będzie określany następująco:
- 70 kWh/m2/rok – maksymalne dopuszczalne zapotrzebowanie energetyczne budynku,
- 45 kWh/m2/rok – dom energooszczędny,
- 15 kWh/m2/rok – dom pasywny,
Kraje Unii Europejskiej będą dążyły z biegiem kolejnych lat do coraz bardziej rygorystycznych norm związanych z zapotrzebowaniem budynku na energię. Już dzisiaj warto zadbać o to, by nowy budynek był solidnie ocieplony.
Koszty ogrzewania budynków z roku na rok rosną i nie zapowiada się, by ten trend miał się zmienić. W takim przypadku jedynym sposobem ograniczenia kosztów ogrzewania jest…zatrzymanie jak największej ilości wyprodukowanego ciepła w budynku.
Jak skutecznie ocieplić poddasze?
W przypadku izolacji poddasza najczęściej stosowane są 2 rozwiązania – tradycyjna izolacja wełną mineralną lub coraz bardziej popularna w Polsce izolacja pianą poliuretanową. Jak wygląda efektywność różnych technologii izolacyjnych w przełożeniu na grubość izolacji?
Jak widać na powyższym wykresie, możesz zastosować blisko połowę mniejszą grubość izolacji pianą, by uzyskać taki sam współczynnik przenikalności cieplnej, co w przypadku wełny mineralnej.
Jak wygląda izolacja poddasza pianą poliuretanową i dlaczego warto?
Izolacja poddasza pianą poliuretanową – Matuszyk & Radajak
Piana poliuretanowa jest równomiernie rozprowadzana za pomocą specjalnego urządzenia. W porównaniu z wełną mineralną uzyskujemy kilka ważnych korzyści, w tym m.in.:
- brak mostków termicznych – natryskiwana piana idealnie przykleja się do każdej powierzchni, a zwiększając swoją objętość 150-krotnie wypełnia najmniejszą szczelinę konstrukcji. Gwarantuje jednolitą powłokę eliminując mostki termiczne,
- bezpieczeństwo – pianka nie zagraża zdrowiu, nie pyli, nie zawiera groźnych formaldechydów. Co ciekawe, w USA piana poliuretanowa zalecana do izolacji budynków użyteczności publicznej, żłobków i przedszkoli.
- zdrowie – piana nie kumuluje wilgoci, przepuszcza ją, dzięki czemu izolacja jest zawsze sucha. W takim środowisku nie namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje.
- szybkość zastosowania – izolacja poddasza domu zajmuje zaledwie kilka godzin, co oznacza zdecydowanie najszybszy sposób ocieplenia
Minusy izolacji poddasza pianą poliuretanową?
Jeżeli inwestor chce maksymalnie ograniczać wydatki poprzez samodzielne wykonanie części prac, to w tym przypadku będzie to niemożliwe. Do wykonania natrysku potrzebne jest specjalne urządzenie, którego zakup do wykonania jednej realizacji będzie nieuzasadniony ekonomicznie.
Podsumowanie
Nie warto lekceważyć kwestii odpowiedniej izolacji, ponieważ teoretyczne oszczędności na etapie budowy domu “zemszczą się” większymi kosztami ogrzewania w ciągu wielu następnych lat. Poddasze jest jednym z najważniejszych miejsc w budynku, dlatego szczególnie w tym obszarze należy zastosować pewne i skuteczne rozwiązania, które będą gwarantowały “zatrzymanie” ciepła w budynku. Jedną z ciekawszych technologii dostępnych na rynku jest piana poliuretanowa, która zdobywa w Polsce coraz większe grono zwolenników, co nie dziwi biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej technologii.