Ochrona dróg oddechowych w pracy – choroby, przyczyny, skutki, zapobieganie

Praca w różnorodnych gałęziach przemysłu (np. w płytach) naraża nas na powstawanie chorób związanych z drogami oddechowymi. Pracodawcy powinni zatem zapewnić pracownikom odpowiednie elementy ochronne, które są określone także w przepisach BHP.

Choroby związane z drogami oddechowymi

Jeśli w miejscu pracy występują czynniki chemiczne i biologiczne, pracownik jest narażony na szereg chorób związanych z drogami oddechowymi. Zazwyczaj dotyczą one alergii różnego typu, astmy, czy pylicy płucnej. Pylica płucna jest spowodowana przez pył występujący w miejscu pracy, który dostaje się do układu oddechowego pracownika. Dochodzi do reakcji zapalnej i zgromadzenia pyłu w tkance płucnej. Kolejną poważną chorobą jest astma, która polega na napadach duszności wydechowej. Każdy czynnik drażniący wywołuje napad astmy i trudności z oddychaniem u pracownika.

Przyczyny chorób związanych z drogami oddechowymi

Przyczynami astmy alergicznej są alergeny zawodowe, które prowadzą do problemów z układem oddechowym. Alergenami są zazwyczaj lateks, detergenty, barwniki, środki odkażające, kleje, białka zwierzęce czy roślinne, mąka i jej zanieczyszczenia i tym podobne. Szczególnie narażone są osoby pracujące w przemyśle chemicznym, budowlanym, gumowym, papierniczym, górniczym, także lekarze, dentyści i rybacy.

Ochrona dróg oddechowych w miejscu pracy jest bardzo ważna, gdyż pozwoli nam zapobiec szeregowi chorób zawodowych. Pomocna w tym przypadku jest odzież ochronna, którą należy zakładać każdego dnia w miejscu pracy.

Skutki oddziaływania szkodliwych pyłów

Układ oddechowy każdego człowieka posiada wiele mechanizmów obronnych. Jednak nie zawsze dają sobie one radę w trudnych warunkach. Reakcja tkanki płucnej na pyły w miejscu pracy zależy od wielu czynników; ich wielkości, reaktywności cząstek, kształtu i rozpuszczalności. Częste narażenie na działanie szkodliwych pyłów prowadzi do chorób dróg oddechowych i nieprzyjemnych dolegliwości. Z czasem wzrastają także objawy niewydolności oddechowej u pracownika. Najczęstszymi objawami chorób płucnych są; duszności, stany gorączkowe, kaszel, śluz w drogach oddechowych, niewydolność oddechowa, niewydolność serca, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Zapobieganie wystąpienia chorób

Choroby związane z drogami oddechowymi zawsze stanowią zagrożenie dla pracownika. Każdy pracodawca powinien zadbać o tą sferę, pozwalając zapobiegać ryzyku wystąpienia dolegliwości zdrowotnych. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest specjalna odzież ochronna i maski chroniące przed pyłami. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów takiej odzieży;

  • kurtki ochronne,
  • polarowe bluzy,
  • specjalne buty robocze,
  • bezrękawniki,
  • spodnie ochronne.

Jeśli chodzi o ochronę twarzy pracownika, niezbędne będą specjalne maski i filtry przeciwpyłowe.

Maska przeciwpyłowa – skuteczne rozwiązanie?

Stosowanie masek przeciwpyłowych jest niezbędne w miejscach pracy narażonych na działanie szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń powietrza. Jakie zalety ma taki przedmiot? Przede wszystkim chroni drogi oddechowe pracownika, minimalizując dostęp szkodliwych pyłów do organizmu ludzkiego. To jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony dróg oddechowych podczas wykonywania pracy w otoczeniu zapylonym.

Wybrać należy maskę na całą twarz lub półmaskę – wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Ważna jest także ochrona słuchu, użycie okularów czy kasku. Maska tego typu powinna przylegać do skóry w taki sposób, aby dawała także komfort użytkownikowi. Różnorodne modele masek różnią się miedzy sobą wielkościami i dodatkowymi funkcjami. Wybierzmy zatem taki produkt, który najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku pracy.

Ochrona dróg oddechowych to jeden z najważniejszych aspektów BHP, o który musi zadbać pracodawca. Korzystanie ze specjalnej odzieży roboczej i masek przeciwpyłowych pozwoli zapobiec zachorowaniom związanym z pracą w trudnych warunkach. Długotrwałe przebywanie w zapylonym miejscu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i prowadzi do wielu chorób – od kaszlu i gorączki, po pylice i astmy oskrzelowe. Nie warto zatem lekceważyć takiego ryzyka i wybrać najlepsze produkty zapobiegające temu ryzyku.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ElanVital

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *