Obróbka skrawaniem – na czym polega?

Obrabianie skrawaniem to nic innego jak obróbka metali z wykorzystaniem określonych narzędzi skrawających. Wykonuje się to jednak w specjalny sposób. Nie bez znaczenia jest także rodzaj obrabianego materiału i jego właściwości – to do nich dobiera się sposób formowania i stosowane narzędzia.

Celem takiej obróbki jest nadanie odpowiednich kształtów, wielkości czy też wymiarów przedmiotom z metalu, a więc taka obróbka metalu, aby uzyskać go w pożądanej formie. W tym celu za pomocą narzędzi usuwa się wszelkie zadrapania i nierówności na metalowej powierzchni. Finalnie można uzyskać produkt o idealnych parametrach.

Kolejne etapy obróbki skrawaniem

Najpopularniejsze jest toczenie wykonywane na specjalnych maszynach – tokarkach. Obrabiany przedmiot wykonuje ruch obrotowy, a zainstalowany nóż ruch liniowy, przez co dokonuje się obróbka metalowej powierzchni. Następnym etapem obróbki jest frezowanie, a na końcu szlifowanie, które polega już typowo na obróbce ściernej. ​

Do czego przydaje się taki rodzaj obróbki?

Przede wszystkim tego rodzaju obróbka jest odpowiednia wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyprodukowaniu towaru o konkretnych parametrach i cechach tak, aby wszystko było w pełni zgodne z założeniami technologicznymi. W efekcie obróbki z danego surowca możemy otrzymać w pełni gotowy produkt, który będzie posiadał pożądany kształt, gładkość, twardość.

Dzięki nowoczesnym technologiom proces ten jest wydajny i może być naprawdę bardzo precyzyjny. Warto także wiedzieć o tym, że obróbka skrawaniem jest jedną z podstawowych technik wytwarzania części do maszyn oraz urządzeń różnego przeznaczenia, zarówno bardziej specjalistycznego jak i do maszyn powszechnego użytku. Zazwyczaj ten rodzaj obróbki dotyczy w przeważającej części metali, można jednak w ten sposób przygotowywać także i inne tworzywa i materiały, takie jak chociażby drewno czy tworzywa sztuczne.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *