Nowoczesne technologie budowy obiektów inwentarskich

Każda działalność rolnicza wymaga zapewnienia dostosowanych do jej potrzeb budynków inwentarskich. Dawniej, tradycyjne budynki rolnicze były wznoszone przy użyciu zwykłych materiałów takich, jak cegła, drewno czy beton – obecnie jednak coraz częściej poszukuje się kompleksowych i bardziej nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają i przyspieszają budowę. Takim rozwiązaniem są hale stalowe.

Konstrukcje stalowe do budowy hal rolniczych

Jest to rozwiązanie, które może być wykorzystane w każdej działalności rolniczej. Pozwalają one na budowę budynków inwentarskich, magazynów, obiektów gospodarczych i wielu innych. Ich konstrukcję nośną stanowią słupy stalowe lub żelbetowe. W niektórych przypadkach stosuje się także ściany murowane, na których opierają się wiązary dachowe. Do pokrycia dachu takiej hali najczęściej wykorzystuje się blachy trapezowe, blachodachówkę lub płytę warstwową z wypełnieniem PUR lub PIR. Fundamenty hali wykonane są z żelbetu. W zależności od preferencji i zastosowania, hala może być ocieplana lub nie.

Firmy oferujące projekt oraz budowę hal stalowych zwykle proponują także wyposażenie jej w dodatkowe elementy, takie jak okna, bramy, świetliki dachowe, wentylację itp. Istnieje więc możliwość dostosowania projektu i wykonania takiej hali zgodnie z wymaganiami jej użytkownika. Producentem  płyt warstwowych do obudowy takich hal jest na przykład firma Gór-Stal z Gorlic.

Hale modułowe w rolnictwie

Jest to niezwykle popularne i funkcjonalne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród rolników w ostatnich latach. Podstawową zaletą hal modułowych jest ich prosty i szybki montaż. Większość firm zajmujących się ich produkcją oferuje bowiem dostarczenie gotowej hali do klienta nawet w ciągu tygodnia od jej zamówienia. Zastosowanie hali modułowej daje także możliwość powiększenia jej lub zmniejszenia w zależności od aktualnych potrzeb. Jest to bardzo proste, wystarczy bowiem odłączyć zbędne moduły lub dokupić brakujące segmenty.

Należy jednak mieć na uwadze, że szerokość hal segmentowych pozostaje niezmienna, można modyfikować jedynie ich długość. Hale modułowe mogą być także montowane do dowolnej powierzchni: asfaltu, ziemi czy betonu. Dach takiej hali zwykle wykonuje się blachy trapezowej lub płyt warstwowych. Kolejną zaletą hal segmentowych jest także możliwość łatwego ich przeniesienia w inne miejsce. Ich specyficzna konstrukcja pozwala na zmianę wielkości oraz umożliwia demontaż i stosunkowo proste przeniesienie obiektu w inne miejsce. Jest to właściwość, o której konstruktorom dawnych inwentarzy czy obór się nie śniło.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *