Normy dotyczące drabin pionowych i szybowych

Bezpieczna drabina

Mocowanie drabin niejednokrotnie musi być podparte odpowiednimi przepisami oraz wytycznymi. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej poszczególnym normom, a także zaleceniom do ich stosowania.

Drabiny pionowe

Drabiny pionowe są nietuzinkowym rozwiązaniem w pokonywaniu wszelkich wysokości, zapewniając tym samym nieprzerwalny dostęp do budynków, a także maszyn i innych trudnodostępnych urządzeń, zachowując przy tym wszelkie normy bezpieczeństwa. Zastosowanie drabin aluminiowych pionowych jest wielorakie, możemy wymienić między innymi:

  • wejście na budynki w celach przeprowadzenia ich kontroli lub odnowy ,
  • dostęp do trudnodostępnych maszyn celem ich naprawy lub konserwacji,
  • zastosowanie znajdą również ,jako droga ewakuacyjna z budynków.

Drabiny pionowe bardzo często zaprojektowane są w sposób modułowy. Oznacza to, iż dają one możliwość ich samodzielnego i szybkiego montażu zarówno do budynków jak i urządzeń. Dzięki temu systemowi zaoszczędzamy bardzo dużo czasu na montaż. Drabiny pionowe można montować również z koszami ochronnymi, przykładem takiej drabiny jest drabina aluminiowa Crynoline.

Drabiny szybowe

Drabiny szybowe wykonywane są z różnych materiałów, zależne jest to od ich zastosowania. Dostępne są również w różnych szerokościach. Wśród zastosowań drabin szybowych możemy wymienić na przykład:

  • bezpieczne zejście do prac kontrolnych lub konserwacyjnych w oczyszczalniach ścieków,
  • możliwość zejścia do zbiorników wody pitnej celem ich konserwacji.

Normy DIN i GUV

Norma ta nakazuje, aby drabiny pionowe w miejscu wyjścia były wyposażone w odpowiednie urządzenie służące do przytrzymywania. Mają one ponad to zapewnić bezpieczne wejście i wyjście. Wśród takich elementów można wymienić drążki lub uchwyty.

Normy i zalecenia dotyczące drabin pionowych

DIN 18799-1 – Drabiny mocowane na stałe do budynków i budowli, drabiny pionowe z bocznymi podłużnicami. Zakres zastosowania: prace konserwacyjne i porządkowe w lub na budynkach.

DIN 14094-1 – Ochrona przeciwpożarowa, drabiny ewakuacyjne , drabiny ewakuacyjne, z pałąkami ochronnymi i bez, uchwyty, podesty. Zakres zastosowania: drabiny ewakuacyjne są elementami budynku budowli zapewniające nam drogę ewakuacyjną w czasie zagrożenia.

EN ISO 14122-4 – Bezpieczeństwo maszyn, czyli stały dostęp do maszyn i urządzeń. Drabiny pionowe mocowane na stałe jako elementy maszyn i urządzeń. Zakres zastosowania: Dostęp do stacjonarnych i mobilnych maszyn i urządzeń.

Ważnym jest, aby przed montażem dokonać odpowiednich pomiarów budynku, abyśmy mogli bez żadnych problemów przystąpić do montażu drabiny.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *