Najczęstsze błędy popełniane przy dekoracji okien

Okno pełni nie tylko funkcję użytkową w naszym domu, ale również dekoracyjną. Dekoracja okien nie należy do najprostszych zadań. Często nieświadomie popełniamy błędy, przez które zamiast poprawić wygląd naszych okien, pogarszamy go. Sprawdźmy zatem, czego się wystrzegać, aby okno oprócz dawania odpowiedniej ilości światła zachwycało również swoim wyglądem?

Nieodpowiednie dodatki lub ich nadmiar

Wiele z nas jest na etapie wyposażania swoich wnętrz. Bardzo często jednak kupujemy dodatki w różnych odstępach czasowych, co powoduje, że wybieramy dekoracje o różnych stylach, które finalnie do siebie nie pasują. Dlatego pamiętajmy, aby się tego wystrzegać i kupować większość dodatków w jednym terminie lub po prostu zwracać uwagę na dekoracje, które już mamy w naszym wnętrzu. Powinniśmy dobierać elementy dekoracyjne, które będą pasować do pomieszczenia lub nawiązywać będą do reszty. Starajmy unikać się nadmiaru dodatków i mieszania stylów oraz kolorów. Warto zdecydować się na kolor przewodni  i zgodnie z nim dokonać wyboru elementów dekoracyjnych, tj. poduszek, firanek czy zasłon. Dobrym pomysłem jest wspólny print, który będzie umieszczony na różnych tkaninach, np. na gotowych zasłonach czy poduszkach. Umieszczanie na parapetach zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych, nie tylko blokuje dostęp światła do wnętrza, ale również tworzy bałagan i nieład. Pamiętajmy, aby nie zawieszać zasłonek, kiedy nie są uprasowane, ponieważ wygniecione wyglądają po prostu niechlujnie. Jeśli w naszym wnętrzu dominują ciemne kolory, zrezygnujmy z ciężkich i grubych tkanin. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się lekkie firanki i zasłonki.

Złe wymiary dekoracji okiennych

Nawet najładniejsza firanka czy zasłona źle zmierzona wygląda nieestetycznie, dlatego przed zakupem dekoracji okiennej sprawdźmy wymiary karnisza, a następnie samej firany lub zasłony. W niskich pomieszczeniach powinniśmy zastosować dłuższe firany, które optycznie je podwyższą, jednak pamiętajmy, aby nie dotykały podłogi. Zasłony zawieszone zbyt nisko lub zbyt krótkie pomniejszą optycznie nasze pomieszczenie.

„Aby idealnie wymierzyć firany lub zasłony wystarczy sprawdzić, czy szerokość materiału równa się długości karnisza x 1,5 cm. Odpowiednio dobrany karnisz powinien być dłuższy od okna o ok. 30-50 cm, czyli powinien wystawać za każde ze skrzydeł na około 25 cm” – zauważa specjalista ze sklepu internetowego Polontex, jednego z największych polskich producentów firan, zasłon i innych dodatków do wystroju wnętrz.

Firana opadająca na grzejnik to również duży błąd, ponieważ zakrywając grzejnik, zakłócamy przepływ ciepłego powietrza. Aby mieć pewność, że firana lub zasłona nie będzie dotykała grzejnika, wystarczy zmierzyć szerokość parapetu i dodać około 5 cm na falowanie firany.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *