Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezów do drewna? Jak wybrać najlepszy?

Z efektem frezowania mamy kontakt niemalże na każdym kroku. Zdobienia na meblach, gwinty metalowe, deski, listwy montowane przy podłodze, sztachety płotów i wiele innych przedmiotów, dzięki którym frezarka nadaje kształt poprzez nietuzinkowe żłobienia. Zastosowanie profesjonalnych technik frezowania jest o tyle uniwersale, że można bez problemu poddać obróbce różnego rodzaju drewno, jak i konstrukcje wykonane z metalu, czy tworzyw sztucznych. Mimo wszystko nie w każdej sytuacji odnajdą się konkretne kształty i sprzęty. By efekt był zadowalający należy dobrać właściwe narzędzia.

Jeśli stoisz przed wyborem zakupu frezarki, przede wszystkim zastanów się do czego będzie Ci ona potrzebna. Czy oczekujesz ornamentów i nieprzeciętnych zdobień wykonywanych na konkretnym rodzaju drewna, czy jest Ci potrzeba do wykonywania prac w wymagających warunkach w przedsiębiorstwie stolarskim? Ten punkt wyjścia pozwoli na znaczne zawężenie poszukiwań i skupienie uwagi na konkretnych właściwościach.

Nasadzane i trzpieniowe – poznaj typy frezów

Frezowanie metodą nasadzaną jest popularną techniką głównie przez wzgląd na dostosowanie wielkości frezu do średnicy trzpienia. Jego potencjał jest wykorzystywany przy produkcji mebli. Natomiast frezy trzpieniowe są mocowane nie za pomocą otworów, ale za pomocą trzpieni. Konkretne ostrza pełnią różne role, np. spiralne umożliwiają szybszy i łatwiejszy proces frezowania.

Twardość drewna a frezowanie

Branża meblarska korzysta z wielu gatunków drewna, które różni się między sobą właściwościami i strukturą. Do miękkiego i średniego typu drewna zdecydowanie najlepszym narzędziem będzie frez stalowy. Pozwoli na uzyskanie kształtów w deskach i sklejkach z topoli, sosny i świerku, które są często wykorzystywanym surowcem w branży. Płyty wiórowe wymagają zupełnie innego podejścia. Są materiałem stosunkowo twardym, dlatego wysokie wymagania spełni frez diamentowy.

Parametry techniczne

Średnica, kształt, ilość rowków to parametry techniczne, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego frezu. Od tego jak będzie wyglądać zależy efektywność pracy oraz precyzja wykonanego zlecenia. Im szerszy frezy tym większa stabilność i dokładność . Podobnie rzecz się ma z ilością rowków. Zasada jest prosta im więcej ich jest tym lepiej radzą sobie z odprowadzaniem surowca. Jeśli chodzi o kształt frezów, to wybór jest uzależniony od zastosowania. Dostępne są walcowe, krążkowe, kształtowe i wiele innych, które nadadzą drewnie właściwy kształt.

Jaki będzie najlepszy frez?

Przede wszystkim musi spełniać kryteria przedstawione powyżej. Frezowanie może być wykonywane mechaniczne, jak i ręcznie, ale sposób doboru frezu nie ma większego znaczenia dla techniki. Istotę są materiały i efekty, które chcemy osiągnąć. Niewłaściwie dobrany frez zniszczy surowiec lub wpłynie na mało efektywną pracę. W ostatecznym rozrachunku obie opcje będą działały na Twoją niekorzyść.

Artykuł powstał we współpracy z firmą: http://www.stuermer-maszyny.pl/

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *