Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlano-remontowej?

Jeśli oczekujemy od usługodawców wysokiej jakości wykonania powierzonego im zlecenia, konieczne jest postawienie na profesjonalistów z doświadczeniem. W przypadku renomowanej firmy budowlano-remontowej można mieć pewność, że usługa zostanie zrealizowana kompleksowo i fachowo. Na rynku nie brakuje wykonawców, ale nie każda firma jest godna polecenia. Konieczne jest jej sprawdzenie, zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia większych lub mniejszych problemów w przyszłości. Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, wybierając firmę budowlano-remontową.

W poszukiwaniu dobrej ekipy budowlano-remontowej – co należy mieć na uwadze przy jej wyborze?

Znalezienie dobrej ekipy budowlano-remontowej jest kluczem do sukcesu. W przypadku fachowców można mieć gwarancje tego, że wszystkie prace zostaną porządnie wykonane, a sam inwestor będzie mógł uniknąć niepotrzebnych nerwów i dodatkowych kosztów. Najlepiej jest postawić na renomowaną firmę, która cieszy się uznaniem na rynku. Cechy dobrej firmy budowlanej:

  • Wykwalifikowana kadra
  • Odpowiednie zaplecze techniczne
  • Doświadczenie w branży i bogate portfolio
  • Kompleksowy zakres usług
  • Szeroka oferta materiałów budowlanych
  • Doradzanie klientowi
  • Odpowiedzialny sposób traktowania klienta i zamówienia.

Warto popytać wśród znajomych i zapoznać się z opiniami w Internecie na temat danej firmy. Można też skorzystać z list certyfikowanych wykonawców. Ważne są referencje i certyfikaty. Po ustaleniu zakresu prac, jakie chcemy zlecić ekipie, należy przejść do porównania ofert różnych firm remontowo-budowlanych. Następnym krokiem jest spotkanie się z ich przedstawicielami. Konieczne jest sprawdzenie cennika usług budowlanych poszczególnych firm. Wszyscy pracownicy powinni mieć wykształcenie budowlane oraz dysponować odpowiednim sprzętem i posiadać kwalifikacje do wykonania powierzonego zadania. Należy poprosić o akceptację swojego projektu budowlanego i wycenienie harmonogramu prac. Podczas sporządzania umowy, trzeba uwzględnić konkretne terminy, koszty i konsekwencje niewywiązania się z zwartych w niej postanowień (kary umowne za opóźnienia i szkody). Wykonawca musi udzielić również gwarancji na to, że będzie pracował zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Ustalić trzeba, kto będzie kupował materiały i jakiej jakości. Obowiązkiem inwestora jest kontrolowanie przebiegu prac i egzekwowanie postanowień zawartych w umowie.

Nierzetelna firma budowlana – co powinno zniechęcić do podjęcia z nią współpracy?

Jeśli budowa czy remont mają zostać przeprowadzone solidnie, bez konieczności zgłaszania poprawek, konieczne jest znalezienie fachowców znających się na swojej pracy. Bolączką wielu osób jest trafienie na tzw. partaczy. Jedyne co mają do zaoferowania to fuszerkę, czyli niskiej jakości usługi. Nic nam po wykonawcach, po których inni będą musieli poprawiać. Jeśli wybrana firma nie cieszy się dobrym opiniami, nie ma sensu rozpoczynać z nią współpracy. Podejrzanie niska cena za usługi także powinna wzbudzić niepokój. Zawsze trzeba sprawdzić kwalifikacje pracowników. Dobra firma budowlano-remontowa powinna być w stanie pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem, referencjami i portfolio. Kolejną kwestią jest brak rozeznania w branży i ustalenia kosztów na bieżąco. Jeśli firma nie wycenia prac ani też nie ustala terminu ich wykonania, a do tego zapewnia, że z ceną się dogada później, lepiej jest poszukać innego wykonawcy. Wystrzegać należy się też płacenia z góry.

Jeśli firma krytykuje prace innych osób, poprzednich inwestorów i za wszelkie swoje niedociągnięcia wini np. niskiej jakości materiały, lepiej jest podziękować za jej usługi. To samo jest z kombinatorstwem. Nie powinno być miejsca na coś takiego, jak zaopatrywanie wykonawców przez inwestora w np. dodatkowe narzędzia do wykonania określonych prac. Profesjonalna firma sama zaopatruje swoich fachowców we wszystko, co jest im potrzebne do realizacji zlecenia. Wszystkie, nawet najmniejsze, kwestie dotyczące budowy/remontu powinny zostać zawarte w umowie. Wystrzegać należy się wykonawców, którzy pracują wyłącznie na podstawie ustaleń słownych. Lepiej jest też nie wybierać ekipy, gdzie pracownicy często się zmieniają. Świadczy to o nierzetelności firmy i niekompetentnej załodze. Nie powinno się równe dawać zaliczek. Może okazać się, że pracownicy będą się ociągać i opóźniać wykonanie prac lub nawet zniknąć na jakiś czas.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *