Mity na temat domów z prefabrykatów

To dość popularna forma budowy za granicą, coraz bardziej stosowana w Polsce. Obalamy mity dotyczące tej formy budowy.

Od dawna chcieliśmy budować domy szybko, tanio. Przede wszystkim zależało nam na czasie i solidnej konstrukcji. Chcemy, aby dom był wytrzymały i posłużył na długie lata, ale często nie możemy i nie chcemy pozwolić sobie na wieloletnie budowy. Dzięki najnowszej technologii jest możliwe. Najpierw jednak trzeba obalić popularne mity na temat domów z prefabrykatów.

MIT: W Polsce nie ma dobrych rozwiązań, jeśli chodzi o budowę domów z prefabrykatów

Często można spotkać się z opiniami, że domy prefabrykowane w Polsce są złe, gorszej jakości itp., bo nie mamy takich rozwiązań systemowych jak w USA i Kanadzie. Oczywiście nie jest to prawdą. Rozwiązania są jak najbardziej na miejscu i nie odbiegają od tych stosowanych w innych krajach. Jeśli zamawiasz przygotowanie domu prefabrykowanego u firmy, która się w tym specjalizuje i ma doświadczenie oraz niezbędne certyfikaty, nie masz się, czego obawiać. Co więcej, przygotowanie domu z prefabrykantów pomoże uniknąć błędów na budowie. Elementy są przygotowywane w fabryce z zachowaniem największych standardów, ściśle z projektem, a każdy z nich jest odpowiednio sprawdzany. Trudno o pomyłkę.

MIT: Dom prefabrykowany ma fundamenty gorszej jakości

Oczywiście to również opinia nieprawdziwa, ponieważ fundamenty wykonywane są w sposób tradycyjny. Rodzaj fundamentu zależy od inwestora, więc jeśli masz mały domek, to możesz analogicznie zdecydować się na mniejszy fundament. Jednak będzie on trwały, ponieważ nadal wykorzystywane są tutaj techniki, jak w przypadku budowy tradycyjnego domu.

MIT: Domy prefabrykowane są zimne

Takie domy znacznie łatwiej ogrzać. W tradycyjnych, murowanych domach ciepło pochłaniane jest najpierw przez ściany. W tym przypadku tego problemu nie ma. Oczywiście zawsze możesz i nawet powinieneś ocieplić z zewnątrz dom, aby zmniejszyć przepuszczalność ciepła. Termomodernizacje wykonuje się również w przypadku domów tradycyjnych. Wiadomo, że nieocieplony dom szybciej oddaje ciepło, a przez to jest mniej ekonomiczny.

MIT: W domach fabrykowanych nie da się już nic zmienić po złożeniu w całość

Nie wiadomo, dlaczego istnieje takie przekonanie, że jeśli złożysz już dom z prefabrykatów, to nie możesz go modernizować, zmieniać. W rzeczywistości jest całkiem odwrotnie. Znacznie łatwiej jest je zmodernizować niż tradycyjne domy murowane. Możesz przestawić ścianki działowe, wymienić instalację czy również dodać okno.

MIT: Budynek z prefabrykatów jest nietrwały

Producent daje długoletnią, nawet 50letnią gwarancję na swoje produkty. Ponadto wytrzymałość takiego budynku jest określana na podstawie odpowiednich wyliczeń. Nic nie dzieje się przez przypadek. Fabrykaty mocuje się również za pomocą specjalnych śrub, które są przytwierdzane przy fundamencie do deski podwalinowej. Oznacza to w praktyce, że nie ma możliwości, aby dom się zawalił pod naporem własnego ciężaru czy warunków atmosferycznych.

Artykuł powstał dzięki firmie http://mdbudinvest.com.pl/ lidera w zakresie produkcji produkcji prefabrykatów betonowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *