Kurtyny dymowe – nowy wymiar walki z pożarem

Każdy pożar związany jest z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się dymu i produktów spalania, które stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jednym ze skutecznych elementów systemu oddymiania są kurtyny dymowe.

Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej dym oraz toksyczne produkty spalania są największym zagrożeniem dla człowieka podczas pożaru – szacuje się, że odpowiadają za ok. 80% zgonów. Jednym ze sposobów ograniczenia zagrożenia jest kontrola rozprzestrzeniania się dymu, w czym niezastąpione są kurtyny dymowe.

Co to jest kurtyna dymowa

Kurtyny dymowe są jednym z podstawowych elementów systemu oddymiania grawitacyjnego. Wykorzystywane są do wydzielania stref dymowych (czyli miejsc przeznaczonych do czasowego magazynowania dymu) oraz ukierunkowania przepływu dymu i produktów spalania w stronę klap oddymiających. Co więcej, kurtyny dymowe odpowiedzialne są za utrzymanie warstwy wolnej od dymu w przestrzeni nad posadzką oraz zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych przed zadymieniem.

Ten rodzaj zabezpieczeń polecany jest szczególnie w wielokondygnacyjnych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Kurtyny dymowe, niezależnie od materiału z którego zostały wykonane i od ich konstrukcji, powinny spełniać zalecenia wskazane w normie PN EN 12101-1.

W celu zabezpieczenia obiektu przed zadymieniem można wykorzystać kurtyny przeciwdymowe stałe i ruchome.

Kurtyny przeciwdymowe stałe

To urządzenia stosowane do kontrolowania przemieszczania się dymu w dużych obiektach. Montowane są w pomieszczeniach na stałe. Na rynku dostępne są zarówno kurtyny przecidwymowe stałe wykonane z blachy stalowej, jak i ognioodpornej tkaniny. Na rodzaj zastosowanej technologii mają wpływ przede wszystkim ograniczenia w obciążeniu konstrukcji nośnej budynku.

Kurtyny stałe stalowe stosowane są w obiektach wielko powierzchniowych, w tym szczególnie w budynkach magazynowych, halach produkcyjnych oraz obiektach wystawienniczych, oraz w budynkach, gdzie nie ma ograniczeń w zakresie obciążenia konstrukcji nośnej.

Kurtyny przeciwdymowe stałe wykonane z ognioodpornej tkaniny stosowane są przede wszystkim w obiektach budowlanych o lekkiej konstrukcji, w których niezalecany jest montaż ciężkich elementów obciążających części nośne budynku.

Do tworzenia kurtyn stałych wykorzystywane są materiały, które klasyfikowane są ze względu na odporność ogniową w funkcji czasu i temperatury. Zastosowanie odpowiednich materiałów uzależnione jest od właściwości palnych substancji znajdujących się w obiekcie.

Kurtyny przecidymowe ruchome

Ten rodzaj kurtyn montowany jest w sytuacjach, kiedy brak jest możliwości zastosowania kurtyn stałych. Charakteryzują się one dużą elastycznością w zakresie tworzenia modułowych konstrukcji o nieograniczonych rozmiarach. Ich niewątpliwą zaletą jest mała widoczność, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w budowlach, gdzie przywiązuje się dużą uwagę do estetyki. Z powodzeniem mogą być montowane w obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach komercyjnych.

Kurtyny ruchome składają się z niepalnej tkaniny dymoszczelnej wykonanej z włókna szklanego, kasety, w której schowany jest wał z nawiniętą tkaniną, obciążenia oraz napędu. Na rynku dostępne są kurtyny wyposażone w napęd silnikowy lub napęd mechaniczny. Takie rozwiązania znaleźć można w produktach najpopularniejszych marek specjalizujących się w produkcji kurtyn przeciwdymowych, oferowanych m.in. przez firmę Global System – http://www.globalsystem.com.pl/.

Zasada działania przeciwdymowych kurtyn ruchomych opiera się na spuszczaniu płaszcza kurtyny w sytuacji zagrożenia pożarowego, co powoduje zamknięcie strefy pożarowej. Dodatkowym atutem urządzeń jest skorelowanie ich pracy z dostępnością zasilania – kurtyny wyposażone w napęd mechaniczny opadają w przypadku zaniku napięcia (powszechna sytuacja podczas pożaru). Te zasilane silnikiem elektrycznym są zabezpieczone przed ogniem i uszkodzeniami mechanicznymi, co minimalizuje ryzyko samoistnego opadnięcia kurtyny i daje gwarancję prawidłowej pracy urządzenia w każdych warunkach.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *