Kratki ściekowe – czym kierować się podczas wyboru?

Kratka ściekowa - jaką wybrać

Właściciele zakładów przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej stają przed dosyć trudnym wyborem. Aby zapewnić sprawne działanie firmy muszą wybrać i wdrożyć odpowiedni system odwodnienia. Bardzo ważnym, a jednocześnie sprawiającym wiele problemów podczas wyboru, elementem systemu są kratki ściekowe. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej tym właśnie elementom.

Budowa i rola kratek ściekowych

Każdy z nas widział i wie jak wyglądają kratki ściekowe. Najczęściej są one wykonywane ze stali nierdzewnej. Niektóre modele są także wytrzymałe na działanie kwasu. Wybór odpowiedniej wersji zależy oczywiście od profilu danego zakładu oraz rodzaju odprowadzanych ścieków. W tym momencie dochodzimy do roli kratek ściekowych. Otóż ich zadaniem jest zbieranie wody i nieczystości a następnie odprowadzanie ich do kanalizacji. Łatwo zatem dojść do wniosku, że kratki ściekowe to kluczowe elementy całego systemu. Dlatego też, podczas wyboru, musimy idealnie dopasować je do naszych potrzeb. W jaki sposób tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym dowiecie się już za chwilę.

Ważne kryteria wyboru

Kupując kratki ściekowe trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim musimy określić ilość wody oraz części stałych, jaka będzie odprowadzana poprzez omawiane elementy. Parametr ten wyliczamy w odniesieniu do jednostki czasu. Znając wymienione wyżej wartości możemy określić prawidłową średnicę odpływu oraz wielkość kosza osadczego kratki. Ale to jeszcze nie wszystko. Instalując system odwodnienia powinniśmy zadbać również o jego trwałość. W tym celu musimy określić klasy obciążenia a więc wartość sił, jakie będą oddziaływać na kratki ściekowe.

Każdy przedsiębiorca bardzo dużą wagę przykłada do kosztów działalności firmy. Dotyczy to także instalacji systemu odwodnienia. Wybierając proste i łatwe w montażu kratki jednocześnie redukujemy koszty związane z ich założeniem oraz okresową konserwacją.

Zamieszczone powyżej informacje powinny w dużym stopniu ułatwić dokonanie wyboru kratek ściekowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *