Kotwy wklejane – zasada działania, technologia i zastosowanie kotw chemicznych

Rozpoczynasz budowę domu i chciałbyś poznać inne rozwiązania dotyczące łączenia ze sobą elementów niż dotychczas Ci znane? Zaplanowałeś remont starego domu, wiesz, że podłoże, do którego będziesz chciał przytwierdzić nowe elementy, nie jest wystarczająco mocne, aby wiercić w nim dziury? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Kotwy chemiczne – zasada działania

Kotwy chemiczne, nazywane inaczej żywicznymi lub wklejanymi działają dzięki wykorzystaniu sił adhezji. Co oznacza to pojęcie? Jest to siła przylegania, która spaja dwa przedmioty ze sobą. W tym przypadku mówimy o łączniku i żywicy oraz żywicy i podłożu. W konsekwencji nie musimy się bać, że nasza konstrukcja się ,,odklei”. To czysta fizyka, poświadczona licznymi doświadczeniami.

Spoiwo zasklepia się i posiada zdolność przylegania do różnego typów powierzchni. Doskonale sprawdzają się przy tych zniszczonych, porowatych, z otworami. Działają na innej zasadzie niż inwazyjne metody rozporowe, które niebezpiecznie jest stosować podczas remontów na niepewnych strukturach. Dlaczego? Robiąc głębokie otwory, musisz się liczyć z tym, że uszkodzona powierzchnia może ulec zniszczeniu, zacznie pękać. Kotwy żywiczne idealnie wypełniają otwór, do którego chcemy przyłączyć kolejny element. Są na tyle gęste, że chronią przed wilgocią. Pamiętaj aby dokładnie oczyścić powierzchnie, wszelkie grudki betonu w odwiercie mogą osłabić siłę adhezji.

Kotwy chemiczne – technologia

Kotwy żywiczne to utwardzacz i żywica zapakowane w kartridż ampułkę szklaną lub ładunek foliowy (więcej o kotwach wklejanych doczytasz przykładowo na www.koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/kotwy-wklejane). Chcąc wykonać mocowanie z ładunku foliowego lub kartridża potrzebujemy pistoletu (wyciskacza) oraz specjalnego mieszacza (dysza mieszająca) utwardzacz z żywicą. Do montażu trzpieni mocujących w materiałach nie całkowicie wypełnionych (z pustkami) potrzebna jest siatkowa tuleja z metalu lub tworzywa sztucznego.

Zalety stosowania kotw wklejanych

szczelność mocowania, gdyż żywica doskonale wypełnia wszelkie szczeliny, nie pozwalając wodzie wedrzeć się do środka

bardzo dobra nośność, żywica wypełnia i wzmacnia uszkodzone podłoże efektem tego jest możliwość przenoszenia dużych obciążeń zmiennych

– podczas wykonywania montażu nie występują naprężenia podłoża

Zastosowanie kotw chemicznych

Zestawy kotwiące możemy zastosować podczas projektów budownictwa podziemnego (tuneli) oraz nadziemnym (konstrukcje budynków, mostów, dróg). Używając kotw chemicznych przytwierdzamy elementy zewnętrzne do konstrukcji o różnorakim podłożu jak: zbrojny lub niezbrojony beton, pustaki, nawiercona powierzchnia z cegieł, itp.

Kotwy chemiczne idealnie sprawdzą się do mocowań instalacji świetlnych, napraw gzymsów. Pomagają połączyć podłoże z metalowymi konstrukcjami takimi jak: balustrady, barierki,szyn, zawiasów, krat, kabli.

Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego produkt jest tak bardzo popularny.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *