Koszt budowy domu w 2017 roku

Ile kosztuje budowa domu? – to pytanie zadaje wiele osób planujących przedsięwzięcie tego typu. Zastanawiasz się, jak wyglądają szacunkowe tegoroczne ceny postawienia budynku jednorodzinnego? Poznaj orientacyjny koszt budowy domu z uwzględnieniem poszczególnych etapów budowy, a także dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując harmonogram wydatków.

Ustalenie zakresu kosztów budowy domu to podstawowa i jedna z najważniejszych czynności, którą należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem prac. Rozpiska cen za materiały budowlane oraz samą pracę pozwala bowiem lepiej przygotować budżet na całe przedsięwzięcie. Harmonogram kosztów ułatwia również precyzyjne zaplanowanie wszystkich prac.

Zobacz, w jaki sposób oszacować koszty budowy domu w 2017 roku.

Co wpływa na koszty budowy domu?

Przygotowując harmonogram kosztów budowy domu, należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników:

  • czas i miejsce – budowa domu zimą jest droższa niż latem. Z większymi kosztami trzeba się także liczyć, jeśli w ziemi leży twardy, wymagający usunięcia materiał (np. skały);
  • metraż – im większy dom chcesz zbudować, tym więcej materiału potrzebujesz;
  • technika budowy – nowoczesne technologie budowy są droższe podczas stawiania domu, natomiast zwracają się one w trakcie użytkowania budynku;
  • robocizna – w zależności od ustaleń, z firmą budowlaną możesz się rozliczać albo za długość pracy, albo za wykonane zadania.

Teraz, kiedy znasz już najważniejsze czynniki wpływające na cenę budowy domu, możesz przystąpić do planowania budżetu poszczególnych etapów prac.

Harmonogram kosztów budowy domu – jak przygotować spis cen za poszczególne etapy prac?

Zobacz szacunkowe koszty budowy domu na różnych etapach działań.

Doprowadzenie domu do stanu zerowego

Stan zerowy to inaczej budowa domu do poziomu terenu, czyli wykonanie fundamentów i piwnic. Na początek wybierz preferowany rodzaj fundamentów:

Fundamenty tradycyjne – z ław i ścian. W tym przypadku najwięcej zapłacisz za samą konstrukcję (ok. 20 000 zł) oraz podłogę na gruncie (nawet ponad 30 000 zł).

Płyty fundamentowe – do ich układania wybiera się beton wyższej klasy oraz profesjonalną ekipę budowlaną. Nie jest to jednak rozwiązanie droższe (ok. 40 000 zł łącznie), ponieważ płyty fundamentowe są tańsze niż betonowa konstrukcja, a dodatkowo nie trzeba układać podłogi na gruncie.

Przygotowanie stanu surowego otwartego

Na etapie stanu surowego otwartego są zbudowane ściany zewnętrzne, stropy oraz dach. Ile mogą kosztować poszczególne elementy w 2017 roku?

Ściany zewnętrzne – ceny zależą głównie od materiałów (silikat – od 2 do 4 zł za sztukę, cegła pełna – do 1 zł za sztukę, pustak – od 3 do 7 zł za sztukę). Do tego dochodzą opłaty za materiał na nadproża i wieńce, a także zaprawy murarskie, ocieplenie oraz pracę robotników.

Stropy i dach – stropy kosztują od 70 (stropy drewniane) do nawet 200 zł/m2 (stropy gęstożebrowe). Do ostatecznej kwoty należy doliczyć jeszcze ceny więźby dachowej (do maksymalnie 2000 zł) oraz pokrycia dachu (od 20 zł/m2 za płytę falistą do nawet 1000 zł/m2 za blachodachówkę z posypką mineralną).

W projekcie Agnes autorstwa Dobrych Domów na dachu (265,4 m2) można ułożyć dachówkę ceramiczną. Jeśli by przyjąć, że za m2 takiej dachówki zapłacisz 800 zł, to na całe pokrycie wydasz 212 320 zł.

Przygotowanie stanu surowego zamkniętego

Etap „stan surowy zamknięty” zakłada wstawienie drzwi i okien. Jak wyglądają ceny za te materiały w 2017 roku?

Drzwi zewnętrzne – za drzwi wykonane z naturalnego drewna zapłacisz od 1200 do nawet 2500 zł, a za drzwi stalowe od 900 zł do 1500 zł. Koszty te mogą wzrosnąć, jeśli producent zastosuje np. zamki antywłamaniowe, płyty wyciszające itp.

Okna – podobnie jak w przypadku drzwi na wysokość ceny wpływa materiał (za drzwi PCV zapłacisz już od 250 zł za sztukę, a za drewniane – od ok. 400 zł za sztukę), rodzaj szkła oraz zabezpieczenia.

Wykończenie i instalacje

Na ostatnim etapie budowy powinieneś postawić ściany działowe, otynkować je, wyłożyć podłogi, wstawić drzwi wewnętrzne, a także zbudować instalacje.

Koszty tynkowania ścian i układania podłogi zależą od materiałów, które wybierzesz, i powierzchni. Opłaty za instalacje mogą się natomiast różnić w poszczególnych regionach. Przykładowo za:

  • ogrzewanie podłogowe zapłacisz od 100 do 400 zł/m2,
  • instalację gazową zapłacisz do 3000 zł,
  • instalację elektryczną zapłacisz do 6000–8000 zł.

Chcesz zbudować kominek? Zobacz, jak wybrać odpowiedni komin do domu w poradniku Dobrych Domów.

O czym jeszcze pamiętać w trakcie ustalania kosztów budowy domu?

Znasz już orientacyjne koszty poszczególnych etapów prac budowanych, jednak nie jesteś pewny, czy są to wszystkie opłaty? Przekonaj się, na co jeszcze zwrócić uwagę, planując wydatki.

  • Podłączenie prądu i wody – o kosztach podłączenia instalacji dowiesz się w Miejskich Zakładach Wodociągowych i od dostawców prądu.
  • Plan działki budowlanej – jeśli nie masz go przygotowanego, musisz zatrudnić geodetę, który wyznaczy granice działki.
  • Projekt budowy domu – który przedstawia układ pomieszczeń, a także wskazuje konkretne informacje o rodzaju instalacji i niezbędnych materiałach. Najlepsze projekty, zgodne ze wszystkimi wytycznymi prawnymi znajdziesz na stronie Dobre Domy.

Więcej porad dotyczących obliczania kosztów, a także sposobów budowy domu znajdziesz na stronie www.dobredomy.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *