Kominek z kamienia – sposób na niebanalną dekorację wnętrz

Październik jest miesiącem, gdy mocniej interesujemy się sposobem ogrzewania naszego domu. Kominek pozostaje wciąż jednym z najbardziej popularnych sposobów dogrzewania wnętrz. Obok podstawowej funkcji ma jeszcze tę drugą – dekoracyjną. Okazuje się, że inwestorzy często wybierają kominki wyłożone kamieniem naturalnym.

Kominek jest marzeniem każdej osoby, która chce mieć niebanalnie urządzony dom. Klasyczny, nowoczesny, obłożony klinkierem, starą cegłą lub kamieniem naturalnym – na pewno będzie istotnym elementem salonu, podnoszącym jego atrakcyjność oraz wzbudzającym zaciekawienie gości. Latem kominek będzie pełnił raczej rolę dekoracyjną, w pozostałe pory roku będzie służył ogrzewaniu pomieszczeń. Aby obie funkcje – grzewcza oraz dekoracyjna były spełnione, warto dobrze przemyśleć kominek: dobrać jego odpowiednią moc, zamontować (w razie potrzeby system dystrybucji powietrza), a także wybrać materiał.

Kamień naturalny – materiał uniwersalny

Kamień jest najstarszym, najbardziej praktycznym oraz najbardziej uniwersalnym materiałem dekoracyjnym. Zarówno architekci, projektanci wnętrz, jak również inwestorzy indywidualni wybierają go, gdyż ma niezwykłe wręcz właściwości mechaniczne. Doskonale nadaje się również na obudowę kominka. Jest ona bowiem w kominku elementem tak samo ważnym, jak wkład. Dobrze wykonana, estetyczna i praktyczna jest synonimem solidności, daje także poczucie komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa – kamień jest przecież materiałem mocnym i niepalnym.

Kominek z kamienia jest rozwiązaniem praktycznym, choć często nie najtańszym. Przy wyborze materiału na obudowę kominka nie powinniśmy jednak kierować się wyłącznie ceną. Ważna jest estetyka, a także właściwości mechaniczne materiału. Doskonałym rozwiązaniem jest granit, trawertyn czy piaskowiec. Musimy być świadomi tego, że niektóre gatunki kamienia, mimo pięknego wyglądu nie sprawdzą się w aranżacji kominka.

Który kamień wybrać

Kamień ma idealnym materiałem na obudowę kominka. Marmur, piaskowiec, trawertyn czy granit mają swoje plusy i minusy, o których musimy wiedzieć. Przy jednym kominku możemy łączyć kilka rodzajów kamienia. Każdy z nich ma przecież inną fakturę lub kolor. Należy jednak zwrócić uwagę, aby obudowa kominka była spójna kompozycyjnie. Który kamień wybrać? To zależy nie tylko od naszego gustu …

Marmur – jest najbardziej popularnym rodzajem kamienia. Granit jest materiałem o bogatej gamie kolorystycznej, każdy więc możne znaleźć coś dla siebie. Jest jednak materiałem dość miękkim – przy dłuższym użytkowaniu może się np. ścierać.

Trawertyn – jest dość uniwersalnym materiałem, głównie dzięki swojej prostocie. Jeżeli ktoś szuka porowatego kamienia o ciepłych kolorach np. do minimalistycznego kominka, ten kamień będzie idealnym rozwiązaniem.

Piaskowiec – jest również porowatym kamieniem. Wykorzystują go miłośnicy kominków o charakterze rustykalnym. Kamień, choć elegancki dość łatwo może się brudzić oraz ulegać uszkodzeniu.

Kominek z kamienia może być również wykonany z granitu. Jest to rozwiązanie zarówno eleganckie, jak i praktyczne. Granit jest bowiem materiałem estetycznym i bardzo twardym. Wadą może okazać się odporność granitu na wykonywanie wymyślnych żłobień oraz cięć. Warto zwrócić uwagę na bogate możliwości aranżacyjne tego kamienia. Mnogość kolorystyczna oraz wielość struktur sprawia, że granit może zostać wykorzystany zarówno przy obudowach klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych.

Decydując się na wybór takiego czy innego kamienia warto skorzystać z pomocy specjalisty, np. z firmy Dario-Stone spod Warszawy. Wtedy nasz kominek będzie prawidłowo funkcjonował przez wiele lat.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *