Klasyfikacja podnośników

Rozwój technologiczny i motoryzacyjny przyczynił się do powstania kilku rodzajów podnośników roboczych (podestów ruchomych), które z powodzeniem można wykorzystywać w różnego rodzaju pracach na wysokości. W zależności od rodzaju podnośnika mają one różną siłę udźwigu. Podnośniki służą do przewożenia pracowników wraz z potrzebnym ekwipunkiem do wykonania pracy na wysokości.

Podział podnośników wg kryteriów

Podnośniki robocze można podzielić według kilku różnych kryteriów. Ze względu na budowę wyróżniamy podnośniki ramieniowo-teleskopowe (koszowe), stacjonarne, nożycowe i wiszące. Ponadto podesty można podzielić według rodzaju napędu. I tak mamy podnośniki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Natomiast ze względu na sposób przemieszczania się można wyróżnić podesty zabudowane na samochodach, zabudowane na przyczepach, samobieżne na podwoziu kołowym oraz samobieżne na podwoziu gąsienicowym.

Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe przeznaczone są do prac, w których jest możliwość poruszania się prostopadle w górę. Niestety ten rodzaj podnośników nie ma zbyt szerokiego obszaru poruszania się na boki. Samobieżne elektryczne podnośniki nożycowe zaleca się stosować na pewnym pokładzie nośnym np. na powierzchniach asfaltowych, betonowych lub utwardzanych. Maszyny poruszają się w swojej maksymalnej wysokości roboczej, ale istnieje możliwość uzupełnienia kosza o tzw. wydłużenie. Podnośnik po pełnym naładowaniu może pracować nieprzerwanie nawet do 10 godzin. W zależności od rodzaju udźwig może wynieść nawet 500 kg. Samobieżne dieslowe podnośniki nożycowe można wykorzystywać zarówno na powierzchniach utwardzanych jak i nieutwardzanych. Podnośniki są wyposażone w napęd 4×4. Ten rodzaj podnośnika także można wydłużyć o uzupełnienie kosza. Podnośniki dieslowe charakteryzują się dużą wielkością kosza oraz dużym udźwigiem. Są przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach.

Podnośniki przegubowe

Podnośniki przegubowe są idealne do prac, w których wymagany jest pewien zasięg ruchów bocznych. Często wykorzystuje się je w miejscach wyposażonych w wiele technologii lub na zewnątrz, gdzie teren posiada wiele przeszkód. Największą zaletą tego rodzaju podnośników jest ich zdolność obrotu o 360 stopni dodatkowo wyposażone są w kosz obrotowy. Elektryczne podnośniki przegubowe mogą pracować nawet do 16 godzin, zaleca się korzystanie z nich na terenach utwardzonych. W podnośnikach przegubowych spalinowych prace można wykonywać na każdym rodzaju podłoża. Te, tak jak podnośniki spalinowe nożycowe także wyposażone są w napęd 4×4. Tutaj siła udźwigu jest niższa niż w przypadku podnośników nożycowych.

Podnośniki na przyczepach

Podnośniki na przyczepach przeznaczone są do najtrudniejszych prac, w których wymagane jest trudne ustawienie kosza. Ten rodzaj podnośnika najlepiej pasuje do prac wykonywanych w różnych miejscach, gdyż nie ma problemu z jego transportem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *