Kiedy i gdzie warto zakładać rękawice ochronne?

Rękawice ochronne to jeden z elementów odzieży ochronnej, pełniący niezwykle istotną funkcję, głównie z racji tego, że ich zadaniem jest ochrona dłoni – bardzo ważnych części naszego ciała bez których wykonywanie wielu czynności byłoby niemożliwe.

Rękawice ochronne to jednocześnie jeden z najpowszechniej stosowanych rodzajów ochrony przed różnymi, szkodliwymi czynnikami, kiedy narażone są na nie właśnie dłonie oraz przedramiona.

Znajdują zastosowanie w sytuacjach zagrożenia niebezpiecznymi substancjami (biologicznymi, chemicznymi), w zawodach, w których występuje duże ryzyko skaleczenia bądź zranienia, w miejscach gdzie dłonie narażone mogą być na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur, ognia czy prądu elektrycznego.

Oferta rękawic ochronnych jest niezwykle szeroka i obejmuje: rękawice wzmacniane, dziane, skórzane, termoodporne i ocieplane, powlekane, nakrapiane, gumowe, elektroizolacyjne, antyprzecięciowe, biologiczne oraz diagnostyczne.

Wszystkie rękawice ochronne muszą spełniać wymagania europejskiej normy EN 420, zgodnie z którą obowiązkiem producenta jest dołączanie do każdej pary rękawic ochronnych szczegółowej informacji dotyczącej zasad ich użytkowania, przechowywania, czyszczenia oraz utylizacji. Norma ta określa również dopuszczalną zawartość chromu VI w rękawicach skórzanych. Przepisom normy nie podlegają tylko rękawice elektroizolacyjne oraz jednorazowe (stosowane w medycynie).

Z kolei dyrektywa 89/686/EWG wprowadza podział rękawic ochronnych na trzy kategorie dzieląc je pod względem ryzyka związanego z ich użytkowaniem:

Kategoria I – ryzyko minimalne. Zaliczamy do niej głównie rękawice robocze, gospodarcze, których celem jest powierzchniowa ochrona naskórka, ochrona przed środkami chemicznymi o delikatnym działaniu oraz temperaturą do 50 stopni Celsjusza. Ich stosowanie ma na celu głównie poprawę komfortu pracy podczas prac w domu, ogrodzie. Nie zaleca się ich stosowania w przemyśle.

Kategoria II – ryzyko średnie. Do grupy tej zaliczamy głównie rękawice chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz substancjami chemicznymi. Rękawice tej kategorii stosuje się w warunkach średniego ryzyka uszkodzenia dłoni, nie zaklasyfikowanego do I ani do III kategorii. Ten typ rękawic jest najczęściej stosowany w różnych gałęziach przemysłu.

Kategoria III – ryzyko wysokie. W tej kategorii znajdują się rękawice chroniące przed poważnymi zagrożeniami ze strony substancji chemicznych, promieniowania, prądu elektrycznego, ostrych przedmiotów, wysokich oraz niskich temperatur itp.

Warto pamiętać, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy, który w miarę możliwości powinien wyeliminować zagrożenia, a jeśli jest to niemożliwe zapewnić odzież, w której pracownik będzie mógł bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *