Kabina murowana czy systemowa? Na co się zdecydować?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, charakteryzujące się podwyższoną wilgotnością i dużym ryzykiem powstawania zabrudzeń. Utrzymanie w czystości i dobrej kondycji urządzeń sanitarnych w warunkach domowych nie jest trudne, jednak kiedy mówimy o budynkach użyteczności publicznej, kwestia sprzątania mocno się komplikuje. Dużym ułatwieniem w eksploatacji łazienek i toalet publicznych jest wybór odpowiedniego typu zabudowy.

Pomieszczenia sanitarne w obiektach ogólnodostępnych, takich jak biurowce, centra handlowe, przychodnie zdrowia czy szkoły, są szczególnie narażone na powstawanie uszkodzeń mechanicznych oraz zniszczeń wynikających z intensywnej eksploatacji – mówi specjalista z firmy Sanipol. Zabiegi konserwacyjne i porządkowe w takich wnętrzach przebiegają znacznie łatwiej, jeśli wybierzemy zabudowę systemową.

Murowane kabiny sanitarne – problemy

Tradycyjna zabudowa pomieszczeń sanitarnych w technologii mokrej wiąże się z poważnymi kosztami i jest bardzo czasochłonna. Wzniesienie pojedynczej kabiny murowanej może zająć około tygodnia, zaś po ukończeniu prac, konieczne jest gruntowne sprzątanie pyłu i zabrudzeń z cementu.

Kabiny murowane zajmują też bardzo dużo miejsca – grubość ścian to nawet kilkadziesiąt centymetrów zmarnowanej przestrzeni. Co więcej, raz wybudowanej kabiny nie da się już przestawić, czyli raz zaplanowany rozkład pomieszczenia musi pozostać niezmieniony na zawsze (lub do następnego gruntownego remontu).

Szybka i tania zabudowa systemowa sanitariatów

Wybór kabin systemowych rozwiązuje wszystkie wymienione wyżej problemy. Montaż ścianek działowych na profilach z aluminium lub stali zajmuje najwyżej kilka godzin, a prace są czyste. Szybka instalacja kabin oraz wykorzystanie prefabrykowanych materiałów oznacza znaczne obniżenie kosztów inwestycji.

Ścianki działowe do kabin sanitarnych można też w łatwy sposób zdemontować i przestawić w inne miejsce. Niewielka grubość płyt warstwowych sprawia, że na niewielkiej powierzchni możemy pomieścić kilka kabin natryskowych i WC.

Systemy zabudowy kabin sanitarnych z płyt działowych są też bardzo funkcjonalne. Montaż na lekkim szkielecie pozwala na uzyskanie dowolnej wysokości ścianek oraz zachowanie wymaganej przestrzeni między dolną krawędzią drzwi a podłogą. Takie rozwiązanie usprawnia wentylację w łazience i ułatwia sprzątanie podłóg.

Laminowana lub melaminowana powierzchnia płyt umożliwia częste mycie kabin z wykorzystaniem środków chemicznych. Takie ścianki działowe są odporne na wilgoć, ale także uszkodzenia, na jakie narażone są ogólnodostępne sanitariaty. Ścianki wykonane z płyt HPL są w pełni wodoodporne, toteż nadają do wykorzystania zarówno kabin WC, jak i natryskowych. Dodatkową zaletą jest ich estetyka – płyty laminowane występują w różnych kolorach i można ozdabiać je dowolnymi nadrukami.

Podsumowując, wybór systemowej zabudowy kabin sanitarnych jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na znacznym obniżeniu wydatków inwestycji i jej szybkiej realizacji. Kabiny sanitarne są też efektowne wizualnie, trwałe i bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *