Jakiej grubości materiałem izolacyjnym ocieplić dach?

Izolacja dachu wełną mineralną

Odpowiednie ocieplenie domu jest ważne. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że nawet podczas mroźnej zimy w pomieszczeniach będzie panowała właściwa temperatura. Przy samodzielnym montażu izolacji czy przy kontrolowaniu jakości pracy wynajętych fachowców trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Pierwsza z nich to użycie stosownych materiałów, druga – prawidłowy montaż. Jeśli te dwa warunki zostaną spełnione, dom będzie naprawdę dobrze ocieplony.

Jaki materiał izolacyjny zakupić do ocieplania dachu?

Dwa najpopularniejsze materiały, których używa się na rynku do ocieplania budynków, to styropian i wełna mineralna. Ze względu na to, że pierwszy jest twardy i nie jest plastyczny, wykorzystuje się go przede wszystkim do elewacji – często można zobaczyć, jak robotnicy ocieplają większe budynki mieszkalne dużymi i grubymi płytami styropianu. Drugi surowiec to wełna mineralna. Podobnie jak styropian, na rynku można znaleźć wiele wariantów, jeśli chodzi o wymiary. Poza tym wełnę można kupić w dużych płytach – pakowane są również jak styropian, po kilka sztuk – lub w rolkach. Dzięki temu, że jest tak elastyczna, można ją bez przeszkód zwinąć, nie odkształcając samego materiału. ISOVER zajmuje się produkcją różnego rodzaju wełny mineralnej, służącej nie tylko do izolacji termicznej, ale również akustycznej.

Ocieplenie dachu – jaka grubość wełny jest odpowiednia?

Do ocieplenia dachu najlepsza będzie wełna. Jest elastyczna, więc można ją z łatwością umieścić między krokwiami, jeśli będzie się ocieplało dach skośny. Przed zakupem odpowiedniego rodzaju, trzeba wcześniej zastanowić się nad tym, jaką grubość wybrać. Niektórzy mówią, że aby nieco zaoszczędzić, wystarczy wykonać ocieplenie jedynie do wysokości krokwi. Specjaliści z firmy ISOVER radzą, aby w takim przypadku zdecydować się na grubszy materiał. Co prawda na początku wyniesie nas to trochę więcej, jednak będziemy oszczędzać na energii w ciągu każdej kolejnej zimy, więc w ostatecznym rozrachunku nie stracimy, a raczej zyskamy. Trzeba pamiętać, aby ocieplić dach dwiema warstwami – dzięki temu uniknie się mostków termicznych, czyli szczelin w izolacji, przez które będzie uciekało powietrze. Ocieplenie może mieć grubość nawet 30 cm. Wtedy będziemy mieć pewność, że dach będzie naprawdę dobrze zabezpieczony.

Przy ocieplaniu domu nie można zapomnieć o izolacji paroszczelnej. Jest to istotny element, dzięki któremu dach nie ulegnie zawilgoceniu, a tym samym będzie miał dłuższą żywotność. Przy remoncie domu i kładzeniu tynku należy też pamiętać, aby izolację wykonać na sam koniec. Mokra wełna mineralna nie tylko nie będzie izolować, ale zacznie kumulować wilgoć i przepuszczać niższą temperaturę. Przy takich pracach dobrze jest się także zastanowić nad izolacją akustyczną. Jeśli ocieplamy dom z poddaszem użytkowym, możemy dodatkowo położyć warstwę wełny na podłodze i odpowiednio ją zabezpieczyć, aby uchronić się przed dźwiękami z niższych pięter i z zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie planujemy użytkować poddasza, najlepiej będzie ocieplić sam strop, a nie dach.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *