Jakie są zagrożenia wynikające z montażu przydomowej oczyszczalni ścieków?

Budowa domu jednorodzinnego może się czasami łączyć z budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest tak w sytuacji, gdy działka, na której toczy się budowa, nie jest podłączona do kanalizacji. Jeśli z planów zagospodarowania przestrzennego wynika, że gmina takiej inwestycji nie zamierza zrealizować, trzeba podjąć decyzję o budowie oczyszczalni lub szamba.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy?

Ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie radzi: „Zarówno montaż oczyszczalni, jak i budowa szamba wymagają nakładów finansowych, warto więc przemyśleć, co jest bardziej opłacalne. W przypadku braku możliwości podłączenia do kanalizacji rozsądniej jest wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. W takim przypadku nie wydajemy pieniędzy na wywóz nieczystości ciekłych i inwestycja zwróci się po kilku latach. Oczyszczalnia przydomowa jest ekologiczna i tania w eksploatacji. Poza tym jej elementy mają zazwyczaj dziesięcioletnią gwarancję. Ważne jest, by oczyszczalnia posiadała Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska, która potwierdza dopuszczenie jej do użytku”.

Przed zakupem warto zapytać w Starostwie lub Urzędzie Gminy o dotacje na montaż oczyszczalni ze środków unijnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Państwa inwestycja zostanie częściowo zrefundowana.

Są dwie możliwości zakupu oczyszczalni:

  1. Oczyszczalnię można kupić jako gotowy pakiet z projektem, montażem i konserwacją.
  2. Kupujemy tylko produkt i montujemy go samodzielnie według wskazówek producenta.

Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak każdy produkt oczyszczalnia ma również swoje mocne i słabe strony. Klienci, którzy już korzystają z takich rozwiązań, zachwalają ekologiczne podejście do ścieków. Finalny produkt to woda drugiej jakości, którą można odprowadzić do gruntu lub rowu melioracyjnego.  Jest więc bezpieczna dla nas i środowiska. Kolejny plus to komfort korzystania – przydomowa oczyszczalnia ścieków jest prawie bezobsługowa. Oznacza to, że formalnie o niej zapominamy, bo nie wymaga wielu męczących zabiegów, jak na przykład przy wywożeniu tradycyjnego szamba.

Do wad klienci zaliczyli początkowy koszt inwestycji, który łączy się w czasie z budową domu. Cena przydomowej oczyszczalni ścieków dla czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu 7 do 8 tysięcy złotych. Nakłady finansowe powinny zwrócić się po trzech, czterech latach eksploatacji. Drugim i ostatnim minusem jest wielkość działki, na której chcemy zamontować oczyszczalnię. Między miejscem odprowadzania ścieków a studnią musi być zachoana odległość 30 metrów, co wyklucza małe działki.

Bezpieczeństwo przydomowej oczyszczalni ścieków.

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to praca, która musi być wykonana bezbłędnie. Dlatego wart wykupić oczyszczalnię z opcją montażu i konserwacji. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż oczyszczalni, musimy ściśle stosować się do wskazówek producenta. Na szczęście większość producentów chętnie służy pomocą i możemy zadawać tyle pytań, ile uznamy za konieczne. Ważne jest, że woda, którą uzyskamy po przefiltrowaniu ścieków, spełnia określone normy i jest nieszkodliwa dla środowiska. Co więcej, możemy jej używać do nawadniania ogrodu, czy też spuszczać do rowu melioracyjnego. Podsumowując, można stwierdzić, że przydomowe oczyszczalnie ścieków to bezpieczeństwo i wygoda każdego dnia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *