Jakie są jego zalety i wady balkonu francuskiego?

Nie zawsze posiadanie balkonu wiąże się z możliwością spędzania na nim swojego wolnego czasu, siedząc na wygodnym fotelu przy stoliku i z filiżanką ulubionego napoju. Czasami balkon bowiem ogranicza się jedynie do okna czy drzwi i balustrady. Mowa jest tutaj o balkonach francuskich, które można coraz częściej spotkać w nowoczesnym budownictwie. Jakie płyną korzyści z takiego rozwiązania?

Jakie są jego zalety i wady balkonu francuskiego?

Nie każdy jest posiadaczem dużego balkonu, na którym możliwe byłoby umieszczenie leżaka, stolika z krzesłami czy też suszarki do ubrań. W blokach można często spotkać się również z balkonami francuskimi, które nie posiadają płyty balkonowej ani też podestu. Ich zaletą jest z pewnością to, że są one prostsze i tańsze w wykonaniu oraz zapewniają chociaż namiastkę balkonu w przypadku budynków, gdzie stawia się na prostotę i walory użytkowe. Czym zatem jest balkon francuski? Otóż są to drzwi balkonowe lub wysokie okno, które sięgają podłogi oraz balustrada zamocowana od zewnętrznej strony, umieszczona bezpośrednio w elewacji budynku.

Takie rozwiązanie zapewnia znacznie lepsze doświetlenie pomieszczeń niż tradycyjny balkon. Świetnie zatem sprawdza się w przypadku dużych i wąskich wnętrz. Dzięki balkonowi francuskiemu można doświetlić nawet odległy kraniec pomieszczenia i to przy pomocy naturalnego światła dziennego. Ponadto okno zabezpieczone jest balustradą, co chroni przed wypadnięciem z balkonu. Jest to zatem duży plus w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Brak płyty balkonowej sprawia, że sam projekt budynku jest tańszy, ale trzeba liczyć się z brakiem możliwości wyjścia na zewnątrz i spędzenia na balkonie wolnego czasu czy też nawet na wstawienia jakichkolwiek mebli.

Jak zaaranżować francuski balkon?

Chociaż możliwości aranżacyjne w przypadku balkonów francuskich są bardziej ograniczone niż przy tych tradycyjnych, to jednak nadal jest wiele sposób na przyozdobienie ich. Tego typu balkony mogą sprawiać wrażenie zbyt surowych, dlatego też warto nadać im pożądanego charakteru za pomocą roślin. Możliwe jest bowiem ustawienie na balkonie francuskim kwiatów w doniczkach czy nawet małych drzewek i krzewów. W ten sposób można również zasłonić naturalnie dolną cześć balkonu. Świetnie sprawdzą się doniczki z wiszącymi czy też z pnącymi roślinami, które bezproblemowo można umieścić na balustradzie. Przy wyborze roślin należy zwrócić uwagę na to, po której stronie budynku znajduje się balkon francuski. Chodzi tutaj bowiem o stopień nasłoneczniania, gdyż jedne kwiaty są ciepłolubne, a inne preferują bardziej zacienione miejsca.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *