Jakich błędów wystrzegać się przy montażu blachodachówki

Niewątpliwie pokrycie dachowe stanowi jeden z najistotniejszych elementów każdego budynku. Z tego powodu tak ważna jest najwyższa staranność podczas jego wykonania. Niestety, częstym problemem są rażące błędy w sztuce dekarskiej, które potrafią na długie lata uprzykrzyć życie właścicielom budynku. Zawilgocenia i przecieki pod połacią dachu nie są problemem tylko estetycznym, ale poważną usterką, która będzie wymagać kosztownego i natychmiastowego remontu. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kilka najczęściej popełnianych błędów, które w przypadku montażu mogą słono kosztować inwestora. Pod lupę w artykule zostanie wzięta szczególnie blachodachówka.

Pierwsze błędy ekipy dekarskiej mogą pojawić się już na etapie rozładunku materiału. Przede wszystkim, ważne jest, by podczas przenoszenia paneli dachowych, odległość między pracownikami po jednej stronie arkusza nie przekraczała 1 m. Dlaczego? Blachodachówka jest bardzo giętka. W przypadku zlekceważenia tego zalecenia arkusze blachy będą się zbyt mocno wyginać, co może doprowadzić do stałych odkształceń, szczególnie na krawędziach. Nie tylko wpłynie to na późniejszy wygląd dachu, ale może również prowadzić do przecieków. W żadnym wypadku nie można zsuwać jednego arkusza blachy po drugim. Grozi to trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem powłoki poliestrowej, którą pokryta jest blachodachówka. Wraz z użytkowaniem będzie się ono pogłębiać, niosąc ryzyko korozji.

Niedopuszczalne jest także przemieszczanie się po arkuszach blachy w obuwiu o twardej powierzchni, które szybko doprowadzi do nieestetycznych odkształceń i kłopotliwych mikrouszkodzeń. Istotna jest także odpowiednia metoda cięcia paneli: w tym celu należy wykorzystać nożyce wibracyjne (nibler), nożyce do blach bądź ewentualnie piłkę do metalu, dbając o natychmiastowe usunięcie opiłków. Wykorzystanie urządzeń ciernych ze względu opiłki może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia powłoki oraz warstwy ocynku, która zapobiega korozji materiału. Blachodachówka źle znosi również wysoką temperaturę, jaka powstaje przy cięciu tego typu.

Warto pamiętać, że więźba dachowa musi zostać dostosowana do rodzaju materiału. Jeżeli inwestor z jakichś powodów decyduje się na zmiany pokrycia, należy wprowadzić konieczne zmiany w projekcie przed podjęciem jakichkolwiek działań. Co ważne, w projektowaniu liczy się nie tylko blachodachówka i jej ciężar. Należy uwzględnić również takie elementy, jak instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, czy okna połaciowe. Najbardziej newralgiczne miejsca, w których dochodzi do błędów to piony w otoczeniu komina, przy lukarnach lub w miejscach przepustu kabli. Należy także ściśle przestrzegać instrukcji producenta, jeśli chodzi o montaż łat i kontr łat. Problemy może stworzyć również niestaranne wykonanie okapu lub kalenicy, czy niedostateczne zadbanie o odpowiednią wentylację dachu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *