Jaką maszynę czyszczącą wybrać?

Na polskim rynku dostępne są maszyny czyszczące różnego rodzaju. Osoby, które po raz pierwszy zabierają się do przeglądania ofert i stają przed koniecznością wyboru jednego modelu – mogą spodziewać się lekkiego zawrotu głowy. Bo możliwości jest naprawdę dużo. Jak zatem wybrać tego typu sprzęt i na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? O tym w naszym krótkim poradniku.

Maszyny czyszczące do różnych zadań

Przede wszystkim zacznij od ustalenia zadań, jakie będzie miał do wykonania zakupiony przez Ciebie sprzęt. Odpowiedz sobie na tym etapie na kilka podstawowych pytań.

  • Gdzie będzie używana ta maszyna?
  • Jakiego rodzaju zabrudzania ma usuwać?
  • Na jakiej powierzchni będzie używany sprzęt?
  • Jakim budżetem dysponujesz?

Odpowiedź na ostatnie pytanie nie powinna z góry determinować wyboru urządzenia do sprzątania. Kierowanie się jedynie ceną przy wyborze profesjonalnego sprzętu, może przynieść więcej strat niż potencjalnych oszczędności.

Maszyna dostosowana do małego pomieszczenia

Jeśli uczciwie odpowiedziałeś sobie na powyższe pytania, to już zapewnie wiesz, czy szukasz małej, zwinnej maszyny, czy też wygodniejszy będzie duży sprzęt, który będzie miał szerszy moduł roboczy. Jeśli planujesz wykorzystywać to narzędzie w małych pomieszczeniach lub je przenosić między piętrami – zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na mniejsze urządzenie.

Zastanów się także, czy kabel zasilający nie będzie stanowił żadnego zagrożenia i nie będzie on przeszkadzał w przemieszczaniu się. Jeśli tak – warto pomyśleć o modelu zasilanym akumulatorowo. W innym przypadku – sprawdź długość kabla zasilającego, by sprawdzić, czy zagwarantuje on odpowiedni zasięg.

Jak wyczyścić dużą powierzchnię?

Natomiast w dużych pomieszczeniach, świetnie sprawdzą się większe maszyny. I to z dwóch powodów. Są one cięższe, a więc gwarantują większy nacisk podczas wykonywania pracy. Ponadto podczas jednego przejazdu mogą one wyczyścić większą powierzchnię niż zrobi to mniejszy model. Jednak nie tylko szerokość robocza jest ważna w przypadku większych powierzchni. Zwróć również uwagę na wielkość zbiorników na czystą wodę z detergentem i brudną wodę. Im mniejsze one będą – tym częściej będzie trzeba wracać do miejsca, w którym będzie można opróżnić/napełnić któryś z pojemników.

Nie przywiązuj natomiast bardzo dużej wagi do podanej w opisie urządzenia jego wydajności teoretycznej. Oczywiście – sporo ona mówi o danym sprzęcie. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, jest to jedynie wartość teoretyczna, która niekoniecznie musi mieć przełożenie na pracę w Twojej firmie. Wiąże się to ze sposobem obliczania tej wydajności. Jeśli sprzęt będzie używany na innej powierzchni i z inną prędkością, będziesz osiągał inne wyniki niż te, podane w parametrach.

Pamiętaj, że różne maszyny czyszczące sprawdzą się w innych warunkach. Nie ma jednego uniwersalnego sprzętu, który zda egzamin wszędzie i zawsze w takim samym zakresie, jak odpowiednio dobrane narzędzie. Poświęć zatem czas na porównanie poszczególnych parametrów technicznych oraz na rozmowy ze sprzedawcami. Oni naprawdę będą w stanie pomóc Ci przy tym wyborze.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *