Jaka jest różnica pomiędzy klimatyzacją, a wentylacją

Wentylacja i klimatyzacja to we współczesnym budownictwie rozwiązania niezbędne, a my, często jako nieświadomi użytkownicy łatwo przyzwyczajamy się do luksusu przebywania w komfortowych warunkach. Jednak zazwyczaj nie do końca zdajemy sobie sprawę, czym tak naprawdę różnią się te dwie instalacje. Zdarza się i tak, że przeciętny użytkownik nie widzi między nimi żadnej różnicy. A jest ich wbrew pozorom dość sporo. Co je łączy? Efekt. Różnią się jednak sposobem działania.

Klimatyzacja staje się przydatna w przypadku pomieszczeń, w których mamy do czynienia ze skrajnymi różnicami temperatur. Warunki takie są dla nas niekorzystne, nie sprzyjają zdrowiu ani dobremu samopoczuciu. Instalacja klimatyzacyjna znalazła zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie temperatury osiągają bardzo wysokie wartości. Ale, co może budzić pewne zaskoczenie, zamierzonym działaniem klimatyzacji jest nie tylko utrzymanie w pomieszczeniu stosownych parametrów temperatury, ale również wilgotności względnej, ciśnienia oraz czystości powietrza. W jej przypadku regulacja parametrów cieplnych jest dość prosta – wystarczy użyć pilota i wybrać dowolną temperaturę aby już po chwili cieszyć się z komfortowych warunków. To nie wszystko. Nowoczesne rozwiązania dają możliwość ustawienia dowolnej temperatury nawet na tydzień. Faktem jest, że klimatyzacja ma swoich zwolenników na całym świecie, a w niektórych regionach świata jest nie tyle komfortem, co koniecznością.

Oddziałuje ona nie tylko na człowieka, ale też na przebieg procesów technologicznych np. na stronie klima-venta.pl znajdziemy propozycję rozwiązania w postaci klimatyzacji przemysłowej, która pozwala na utrzymanie konkretnych parametrów środowiska pracy dla danego procesu, co zapobiega uszkodzeniu materiałów, sprzętu oraz umożliwia sprawny proces produkcyjny.

Różnica między klimatyzacją a wentylacją polega na rozbieżnych sposobach działania tych urządzeń. Wentylacja nie jest bowiem komfortem, ale wymogiem – każde pomieszczenie, według wymagań prawa budowlanego, musi być wyposażone w system wentylacyjny, umożliwiający poprawną cyrkulację powietrza w budynku. Szczególnie ważna jest w pomieszczeniach zaparowanych np. w kuchni, albo łazience. Tam rozwiązania wentylacyjne znajdują największe zastosowanie. Podstawowym zdaniem wszelkich wentylacji jest wytworzenie i utrzymanie takiego stanu powietrza, który spełnia wymogi higieniczne i zapewnia użytkownikowi dobre samopoczucie oraz komfort.

Ze względu na to, iż powietrze w pomieszczeniach zamkniętych ulega ciągłym zmianom, wentylacja dostarcza świeże, czyste powietrze o określonych parametrach. I również tutaj, podobnie jak w przypadku klimatyzacji, mamy wariant przemysłowy. Jak wyjaśniają eksperci z Klima-Venta:

Instalacje wentylacji przemysłowej mają bardzo duże znaczenie podczas procesów produkcyjnych. Wówczas mogą powstawać różnorodne zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływające na stan powietrza w pomieszczeniach i halach przemysłowych. Bardzo często tego typu zanieczyszczenia mogą być niebezpieczne zarówno dla pracujących tam ludzi, jak i mogą szkodliwie wpływać na procesy technologiczne. 

Tak więc podsumowując: podstawowym zadaniem wentylacji jest dostarczenie do pomieszczenia powietrza z zewnątrz, rozcieńczenie go oraz usunięcie zbędnych zanieczyszczeń bez modyfikowania jego parametrów. I tutaj pojawia się zadanie klimatyzacji, która zmienia właściwości powietrza, jego wilgotność oraz temperaturę w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *